Manifest z Bragi

Manifest z Bragi
Fot: Facebook

Miasta Kreatywne UNESCO widzą spore nadzieje dla pielęgnacji dziedzictwa kulturowego w sztucznej inteligencji, a jednocześnie wyrażają obawy, o skutki zmian klimatycznych na rzecz zachowania światowego dziedzictwa. To elementy podpisanej w środę 3 lipca deklaracji z portugalskiej Bragi, miasta mającego ponad 2 tys. lat. Piszemy o tym, bo wśród sygnatariuszy manifestu jest Bydgoszcz, jedno z najmłodszych miast kreatywnych.

Bydgoszcz do sieci miast kreatywnych UNESCO przystąpiła jesienią. Nasze miasto uznano za szczególne pod względem muzycznego dziedzictwa. Zanim przyjęto Bydgoszcz do sieci, trzeba było podjąć szereg starań. Ten etap to jednak już historia, dzisiaj jesteśmy jednym z około 350 miast kreatywnych na całym świecie i na swój sposób uczestniczymy w kreowaniu celów kulturalnych ONZ.

W manifeście z Bragi wspomniano m.in. o tym, że kultura powinna być dostępna dla każdego obywatela świata, bez względu na jego stan majątkowy oraz przynależność etniczną. Manifest ten stawia zatem dostęp do kultury jako jedno z ważniejszych praw człowieka. W dokumencie wyrażono poparcie dla rozwoju technologii opartej o sztucznej inteligencji, dopatrując się w tym kolejnych narzędzi, które mogą pomagać zachowywać światowe dziedzictwo kultury. Z drugiej strony wskazuje się jednak, że sztuczna inteligencja musi się rozwijać z poszanowaniem prywatności każdego obywatela.

Manifest uważa, że kultura powinna być istotnym elementem gospodarki, jednocześnie rozwijać się też wraz z turystyką. W dokumencie wskazano kluczową rolę samorządów lokalnych dla zadania jakim jest ochrona dziedzictwa kulturowego. Wyrażona jest też obawa i wezwanie, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym, które mogą stanowić zagrożenie dla światowego dziedzictwa kulturowego.

3 lipca w imieniu Bydgoszczy manifest z Bragi podpisała wiceprezydent Iwona Waszkiewicz, która w mediach społecznościowych stwierdziła, że to historyczny moment dla Bydgoszczy.