Politechnika Bydgoska zapowiada wdrażanie zaleceń Polskiej Komisji Akredytacyjnej



Fot: PBŚ
Fot: PBŚ

Zapowiedzi nowych ministrów weryfikacji nowo powołanych wydziałów medycznych na polskich uczelniach mogą wywołać pewne zaniepokojenie wokół Wydziału Medycznego na Politechnice Bydgoskiej, w szczególności, iż otrzymała ona negatywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Uczelnia od decyzji PKA się nie odwołała, ale wyjaśnia, iż skrupulatnie realizuje cały proces wdrażania nowego wydziału oraz jest otwarta na ponowną ocenę PKA. Ocena Polskiej Komisji Akredytacyjnej choć nie jest wiąrząca, to jest dość ważna dla środowiska lekarskiego, które domaga się wręcz zakazu funkcjonowania tych wydziałów, które mają negatywną ocenę.

Zanim przejdziemy do stanowiska Politechniki Bydgoskiej wspomnieć trzeba, że w poniedziałek rektor prof. Marek Adamski spotkał się z ministrem ds. szkolnictwa wyższego Dariuszem Wieczorkiem, do którego resortu będzie należeć najważniejszy głos w sprawie przyszłośći Wydziału Medycznego na Politechnice. Nie są zdaradzane szczegóły tego spotkania, ale trudno założyć, aby panowie tego tematu nie omawiali.

 

Wyjść trzeba od tego, że poprzedni minister wyraził ostateczną zgodę na utworzenie Wydziału Medycznego, bowiem dla ministra ds. szkolnictwa wyższego opinia PKA nie jest wiąrząca – Szanujemy opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Wszystkie uwagi wskazane przez PKA są uwzględniane podczas trwających prac nad przygotowaniem programu studiów, które rozpoczną się 1 października 2024 roku. Brak odwołania się od tej opinii przez PBŚ podyktowane było jedynie bardzo napiętym kalendarzem organizacyjnym związanym z zadeklarowanymi we wniosku terminami, które są formalnie nieprzekraczalne podczas organizacji nowych kierunków studiów oraz samym charakterem uwag. W naszej opinii większość z nich wymaga jedynie doprecyzowania przez uczelnię użytych sformułowań czy wybranych informacji we wniosku – czytamy w oświadczeniu Politechniki Bydgoskiej – Decyzja o udzieleniu Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich pozwolenia na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim jest ostateczna, a Uczelnia skrupulatnie realizuje kolejne etapy prac zadeklarowanych w dokumentacji wnioskowej. W oczywisty sposób pozostajemy do dyspozycji Ministra Nauki, a władze Wydziału Medycznego PBŚ, niezależnie od wątpliwości, które pojawiły się w przestrzeni publicznej już wcześniej zadeklarowały chęć poddania się ponownej ocenie PKA, gdyż wynika to zarówno z kultury akademickiej, jak i roli samej Komisji w systemie szkolnictwa wyższego w naszym kraju. Politechnika Bydgoska jest dobrze przygotowana pod względem organizacyjnym, kadrowym oraz infrastrukturalnym. Obecnie trwają intensywne prace nad przekazaniem Uczelni Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. dr. Emila Warmińskiego, który będzie podstawowym zapleczem klinicznym Wydziału Medycznego. Rośnie liczba zatrudnionych nauczycieli akademickich WM, a powołana Rada Naukowa Dyscypliny zaplanowała już prace badawcze, by dyscyplina nauki medyczne uzyskała pełne prawa akademickie w kolejnej ewaluacji. Jesteśmy przekonani, że uda nam się w przyszłości utworzyć liczący się ośrodek akademicki w zakresie nauk medycznych, który efektywnie będzie współpracować z aktualnie istniejącymi i przyczyni się do zwiększenia potencjału edukacyjnego w tym obszarze.