Pomorskie, wielkopolskie i mazowieckie odbiera kujawsko-pomorskiemu młode pokolenie. Marszałek liczy na obcokrajowców

Całbecki

Dzisiaj seniorzy (powyżej 65 roku życia) stanowią 23,1% populacji województwa kujawsko-pomorskiego, ale w 2060 roku mają stanowić aż 36,8%. W tym samym czasie liczba osób w wieku produkcyjnym spaść ma o 428 tys., czyli o prawie 1/3 – wynika z przyjętego przez Zarząd Województwa dokumentu o polityce migracyjnej. Alarmujące zapisy są tym bardziej poważne, że ten dokument zatwierdził marszałek Piotr Całbecki z najbliższymi współracownikami.

Tylko w 2021 roku z województwa kujawsko-pomorskiego wyjechały 6323 osoby, przy czym autorzy opracowania wskazują, że są to dane niepełne, a ,,faktyczny odpływ może być dużo wyższy”. Dalej czytamy, że z kujawsko-pomorskiego wyjeżdżają głównie osoby w wieku 25-34 lata, głównie do województw: wielkopolskiego, pomorskiego i mazowieckiego.

Tę stratę częściowo w kujawsko-pomorskim wyrównali obcokrajowcy – w 2021roku przybyło prawie 2 tys. Ukraińców, prawie 200 Białorusinów (w tamtym okresie sporo osób uciekło po sfałszowanych przez reżim Łukaszenki wyborach). W przypadku pozostałych nacji są to wzrosty niewielkie.

Receptą na te wyzwania jaką stawia Zarząd Województwa z Piotrem Całbeckim na czele jest: W dobie coraz intensywniejszych wyzwań migracyjnych i demograficznych przed jakimi staje Polska istotne jest bowiem podejście oparte na budowaniu warunków dla osiedlenia się imigrantów, w tym w województwie kujawsko-pomorskim, i umożliwieniu ich integracji ze społeczeństwem przyjmującym.