Przegląd zagraniczny: Sytuacja po eurowyborach. Ryzykowny ruch prezydenta Francji

Przegląd zagraniczny: Sytuacja po eurowyborach. Ryzykowny ruch prezydenta Francji

Postanowiliśmy nieco przyśpieszyć wydanie Przeglądu zagranicznego w tym tygodniu, aby móc podsumować wybory do Parlamentu Europejskiego, które po raz kolejny wygrała Europejska Partia Ludowa – najsilniejszą grupę w EPP będą stanowić Niemcy z CDU, ale drugą siłą będą Polacy z KO i PSL. Większość mają formacje proeuropejskie, ale we Francji zawrzało po wygranej Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.

Prezydent Francji Emannuel Macron w odpowiedzi na ten wynik wyborów rozwiązał francuski parlament ogłaszając pierwszą turę wyborów już na 30 czerwca – To trudna decyzja, ale jednocześnie akt zaufania wobec was rodacy – mówił w orędziu prezydent. Jest to na pewno ryzykowna decyzja, bowiem są obawy, że idąc na fali Marine Le Pen wygra wybory we Francji i przejmie władze w krajowym parlamencie.

 

W dzisiejszym wydaniu podsumowujemy też wybory samorządowe na Węgrzech.

 

Na kolejne wydanie zapraszamy w piątek 21 czerwca.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/DSbzAXFZIFA?si=jEKW5uQ8cizPUbP2″ title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share” referrerpolicy=”strict-origin-when-cross-origin” allowfullscreen ]