Rozpoczynamy tydzień z kulturą węgierską



Rozpoczynamy tydzień z kulturą węgierską

Pokazy nietypowe sportu jakim jest Teqball, spacer węgierskimi śladami po Bydgoszczy, wyjątkowy koncert organowy węgierskich muzyków oraz prezentacja kolejnej edycji wina Bydgostia Consular – to wydarzenia planowane na najbliższe dni w ramach Bydgoskiego Festiwalu Kultury Węgierskiej.

 

Teqball to połączenie tenisa stołowego z piłką nożną – sport ten wymyślili w 2014 roku Węgrzy. W popularyzację tego sportu mocno włączyła się węgierska dyplomacja. Na mapie popularyzującej teqball znajdzie się Bydgoszcz. W czwartek pokazy teqballu odbędą się w International School of Bydgoszczy ISOB nazywanej popularnie szkołą NATO.

 

Mieszkańców zaprasza się przede wszystkim na piątek na spotkanie dla dzieci i młodzieży z węgierskim korpusem dyplomatycznym przed Młynami Rothera o godzinie 11 oraz spotkanie z historykiem Miklosem Mitrovitsem w Bibliotece UKW pod hasłem ,,Polsko-węgierska historia piłki nożnej” o godzinie 12 Mitrovits jest węgierskim badaczem historii Polski, z tego też powodu nauczył się naszego języka.. W piątek odbędzie się też prezentacja kolejnej edycji wina konsularnego Bydgostia Consular propagująca nazwę Bydgoszczy. Jest to oczywiście wino węgierskie.

 

Tydzień z kulturą węgierską zakończy sobotnia Węgierska Noc Organów w sali koncertowej Akademii Muzycznej przy ulicy Staszica 3 (godzina 20). Głównie węgierską muzykę zaprezentuje organistka Jakab Hedvig. Zdobyła II nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Organowym Bach-Buxtehude, który odbył się w Szekszárd w 1993 roku. Mistrzowski kurs muzyki dawnej Tona Koopmana, w którym wzięła udział w 2001 r. w Lubece w Niemczech, był znaczącym kamieniem milowym w jej rozwoju artystycznym. W 2006 roku obroniła pracę doktorską zatytułowaną „Styl sakralny i świecki w wariacjach klawiszowych Jana Pieterszoona Sweelincka” z wynikiem summa cum laude. Edukacja młodych ludzi w zakresie gry na fortepianie i organach jest ważną częścią jej kariery. Od września 2000 r. jest wykładowczynią na Wydziale Muzyki Uniwersytetu w Debreczynie, a obecnie zajmuje stanowisko docenta habilitowanego.