Skromny grób wybitnego polityka został odnowiony

Skromny grób wybitnego polityka został odnowiony

Teofil Magdziński uznany może być za jednego z najwybitniejszych bydgoszczan XIX wieku, jako poseł do Reichstagu dbał o interesy mniejszości polskiej, kronikarze zapamiętali jak nie raz wyprowadzał z równowagi kanclerza Otto von Bismarcka. Jego pogrzeb w 1889 roku na Cmentarzu Starowanym w Bydgoszczy był wielką manifestacją patriotyczną. Przez ostatnie lata jego grób wyglądał coraz gorzej, ulegał powolnej degradacji, w ostatnich tygodniach został odnowiony przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy.

Grób Magdzińskiego nie wyróżniał się nigdy specjalnie, do największych grobowców mu daleko, co pokazywać może, że spoczywa w nim skromna osoba. Na temat zasług Teofila Magdzińskiego można by jednak rozpisywać się bardzo długo.

,Od lat młodzieńczych służył sprawie nieszczęśliwego narodu swego zawsze z myślą o Bogu i wedle woli Bożej. A służył jej darmo, tak iż nie pytać nad jego trumną jego czem był, nie o dostojeństwa i godności światowe, ale zapytać się tylko trzeba, jak służył tej sprawie” – mówił w mowie pogrzebowej ksiądz Florian Stablewski, który wraz z Magdzińskim zasiadał w Reichstagu jako poseł, a od 1891 roku już jako biskup był metropolitą gnieźnieńskim i poznańskim. Jednym z najbardziej trwałych dzieł biskupa Stablewskiego jest założenie wydawanego do dzisiaj ,,Przewodnika Katolickiego”. ,,Był to mąż czystych intencyi, szczery, bez obłudy, słowem mąż dobrej woli. Ta dobra wola i dobra wiara towarzyszyła mu na onych dla narodu w skutkach tak bolesnych drogach podziemnych, tą dobrą wolą odznaczył się i na otwartej widowni parlamentarnej służby. Nie umiał nieraz utaić swego uczucia, sercem nieraz tylko rządził, ale dość było patrzeć w dniach ciężkich ciosów na sprawę naszą na oblicz jego, aby uszanować w boleści jego miłość. Nie tracił jednakże nadziei choć szaniec po szańcu upadał” – mówił dalej o kapłan.

Magdziński w Reichstagu był długo szefem klubu polskiego, doprowadził do zbliżenia się polskich posłów z duńskimi, którzy również nie mieli swojego państwa, ale wzajemnie te dwie nacje uznały, że w Reichstagu razem mogą ugrać więcej.

Zapomniany cytat

Na grobie Teofila Magdzińskiego wyryty został cytat z Ewangelii św. Mateusza – Wszelki tedy który mnie wyzna przed ludźmi, wyznam go ja też przed ojcem moim, który jest w niebiesiech.

W ostatnich latach był ciężki do zobaczenia, TMMB po swojej renowacji zakryło go już całkowicie.