Świecki zamek przypomina o długiej historii grodu

Świecki zamek przypomina o długiej historii grodu

Świecie to jedno z najstarszych polskich miast, wyróżniające się pod tym względem na tle miast regionu. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z XII wieku i mówią o stolicy Księstwa Pomorskiego, którym władał Grzymisław. Świecie zyskało później na znaczeniu po zajęciu go przez Zakon Krzyżacki, który ustanowił w nim komturię, czyli ważną jednostkę adminitracyjną.

W XIV wieku Krzyżacy zbudowali barokowy zamek, który w czasie wojny polsko-krzyżackiej przechodził z rąk do rąk. Zamek został zniszczony w XVII wieku podczas najazdu szwedzkiego, ale jeszcze w XIX wieku podjęto się jego ratowania, co pozwoliło go zachować do czasów współczesnych,. Dzięki temu świecki zamek to jeden z ciekawszych zabytków w naszym regionie. W ostatnich latach władze samorządowe przeprowadziły jego renowację, a w planach są kolejne działania.

Pod koniec 12 wieku Świecie było stolicą Księstwa Pomorskiego. Główne dzieje tego miasta wiążą się jednak ze sprowadzeniem na te ziemie zakonu krzyżackiego. Zamek obok którego się znajdujemy zbudowali krzyżacy pod koniec 14 wieku. W czasie wojny trzynastoletniej raz zajmowali go Polacy, a potem odzyskiwali Krzyżacy. Ostatecznie górą bylli polscy rycerze. Podobnie jak bydgoski zamek, również świecki mocno ucierpiał podczas potopu szwedzkiego. Z pozostałości, które się zachowały, wysiłkiem samorządu udało się zachować obiekt, w którym właśnie się znajdujemy.