Na początku września Młyny Rothera wygrały w regionie północnym regionalny finał Lodołmaczy, – uznano je za przestrzeń najbardziej przyjazną dla osób z niepełnosprawnościami. Odwiedziliśmy to miejsce, aby dowiedzieć się skąd tak wysokie oceny. Z jakich dobrych praktyk będą być może chcieli skorzystać też inni.
– W Młynach Rothera dbamy, aby każdy i każda czuła się tutaj swobodnie, dlatego też dbamy o dostępność – wyjaśnia Adrianna Kwiakowska, Główna Specjalistka ds. Komunikaji w Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera – Kwestie dostępnościowe podzieliliśmy na kilka obszarów. Jest to: widzenie, czucie, słyszenie, poruszanie się oraz inne. Jeżeli potrzebowalibyście skorzystania ze wsparcia osoby, która pomogłaby w poruszaniu się po budynku, również zapewniamy taką możliwość.
Przyglądając się rozwiązaniom zastosowanym w budynku zauważamy dość sporo różnego rodzaju udogodnień. Na pierwszej stałej wystawie ,,Węzły” zastosowano pismo punktowe dla osób niedowidzących, jest oczywiście też audioprzewodnik, a na multimedialnych filmach można włączyć też tłumacza z językiem migowym– Na filmach możemy dostosować wielkość napisów i włączyć widok kontrastowy – wskazuje Anna Triebwasser, specjalistka od problematyki dostępności w Młynach Rothera – Dla osób wrażliwych na dźwięki w środowe popołudnie organizujemy ciche godziny. Wyłączamy wszystkie dźwięki w holu głównym młyna oraz na wystawie.
Jeżeli komuś jednak środa nie pasuje, to instytucja posiada słuchawki tłumiące dźwięki. Młyny Rothera posiadają też sieć Totupointów, które za pomocą specjalnej aplikacji w technologii Bluetooth mogą pomóc w nawigowaniu po nich osobom niedowidzącym lub niewidomym. Więcej o dostępności tej instytucji na naszym filmie.
Lodołamacze jako konkurs mają na celu zachęcanie przedsiębiorców i instytucji do budowania przestrzeni jeszcze bardziej przyjaznej. Patronat medialny nad tegoroczną edycją sprawował Portal Kujawski.