W sobotni wieczór w ramach Węgierskiej Nocy Organowej przed bydgoską publicznością w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Romana Sucheckiego wystąpiła węgierska wykładowczyni Hedvig Jakab. Był to ostatni akcent Festiwalu Kultury Węgierskiej w Bydgoszczy, który rozpoczął się w czwartek.
– Węgry są krajem, który jest częściowo mamy religię protestancką, pani profesor preferuje tego typu muzykę. Węgierska Noc Organowa odbywa się w ramach światowej akcji, gdzie w różnych krajach węgierscy muzycy grają muzykę organową – wyjaśniał przed rozpoczęciem koncertu konsul honorowy Węgier Marek Pietrzak.
– Bardzo się cieszę, że mogłam przyjechać do Bydgoszczy w ramach cyklu Nocy Organów. Ważne jest wykonanie dla mnie na tym koncercie węgierskich dzieł organowych, abyśmy szerzyli węgierską kulturę organową za granicą przy tej okazji – powiedziała nam Hedvig Jakab.
Koncert rozpoczął się od Fanfare Ungarico wciąż aktywnego węgierskiego kompozytora Ádáma BALÁZSA. Z węgierskich dzieł Hedvig Jakab zaprezentowałą też Ferenca Farkasa, Istvana Kolossa i Zsolta Gardonyi. Na koncercie organowym nie mogło jednak zabraknąć też klasyki Jana Sebastiana Bacha.
W piątek Hedvig Jakab, związana na co dzień z Uniwersytetem w Debreczynie, w ramach tzw. kursu mistrzowskiego spotkała się ze studentami Akademii Muzycznej.
Jakab Hedvig zdobyła II nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Organowym Bach-Buxtehude, który odbył się w Szekszárd w 1993 roku. Mistrzowski kurs muzyki dawnej Tona Koopmana, w którym wzięła udział w 2001 r. w Lubece w Niemczech, był znaczącym kamieniem milowym w jej rozwoju artystycznym. W 2006 roku obroniła pracę doktorską zatytułowaną „Styl sakralny i świecki w wariacjach klawiszowych Jana Pieterszoona Sweelincka” z wynikiem summa cum laude. Edukacja młodych ludzi w zakresie gry na fortepianie i organach jest ważną częścią jej kariery. Od września 2000 r. jest wykładowczynią na Wydziale Muzyki Uniwersytetu w Debreczynie, a obecnie zajmuje stanowisko docenta habilitowanego.