Czerkasy i Krzemieńczuk w Ukrainie, Hartford w Stanach Zjednoczonych, Kragujewiec w Serbii, Mannheim w Niemczech, Ningbo w Chinach, Patras w Grecji, Perth w Szkocji, Reggio Emilia we Włoszech, Wilhelmshaven w Niemczech i Pitesti w Rumunii – to formalnie miasta partnerskie Bydgoszczy. Herby tych miast wiszą też korytarzu bydgoskiego ratusza, niedaleko wejścia do gabinetu prezydenta.
Z tego grona możemy wybrać grupę miast, z którymi utrzymywane są w miarę żywe kontakty – chociażby obecnie gościmy w Bydgoszczy młodzież z niemieckiego Mannheim. Są miasta, gdzie jest ciekawa historia wzajemnych kontaktów, ale ostatnio działo się znacznie mniej, mamy też miasta gdzie wszystko jest głównie na papierze, bo w ostatnich latach nic się nie działo.
Jeżeli wytypować grono, gdzie relacje są najbliższe to na pewno znajdą się w nim oba miasta z Ukrainy Czerkasy i Krzemieńczuk, gdyż za sprawą wojny Bydgoszcz mocno się z nimi solidaryzowała, było też sporo inicjatyw pomocowych. W 2022 roku Rada Miasta Bydgoszczy obu miastom przyznała Medal Kazimierza Wielkiego. Z kolei Krzemieńczuk niecałe dwa lata temu nazwał jeden park bydgoskim. Wspierać Ukrainę chcieli też mieszkańcy Mannheim, którzy z uwagi na oddalenie na zachód, sporo uwagi poświęcali wspieraniu Ukraińców poprzez Bydgoszcz. Mannheim przekazało Bydgoszczy pomoc finansową za co opłacono chociażby koszty utrzymania magazynu pomocowego w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. W pandemii Mannheim kierowało też pomoc dla bydgoskiego szpitala.
Partnerstwo z Bydgoszczą jest ważne dla Szkotów, którzy w 2023 roku zorganizowali uroczystości z okazji 25-lecia parnerstwa Peth z Bydgoszczą. Rok temu w Bydgoszczy gościł prowost tego miasta (odpowiednik burmistrza) Xander McDade.
Wśród długich partnerstw, ale mniej żywych ostatnio wymienić można chińskie Ningbo, Kragujewiec w Serbii i Regio Emmilię we Włoszech. W czasie pandemii z Ningbo trafiło do Bydgoszczy sporo maseczek, takim istotnym ale miękkim działaniem są też finały WOŚP ze sztabem w Ningbo. Jeżeli chodzi o Kragujewiec to nasze miasta łączy tragiczna historia związana z II wojną światową, kontakty ostatnio są medialnie może mniej widoczne, ale opierają się głównie na płaszczyźnie naukowej. W Bydgoszczy mamy też ulicę Bohaterów Kragujewca, będącą nawiązaniem do tragicznej historii.
Z miast, gdzie możemy mówić o chyba tylko już formalnym partnerstwie będzie amerykańskie Hartford, stolica stanu Connecticut. Formalnie współpraca trwa od 1996 roku i zaczęła się od kooperacji między bydgoskimi i amerykańskimi uczelniami. W ostatnich latach nie możemy znaleźć jednak żadnej wzmianki o jakichkolwiek działaniach.