W kontekście skomunikowania Bydgoszczy z obwodnicą w przebiegu dróg ekspresowych dyskusja dzisiaj toczy się wokół obwodnicy Białych Błot, której zaawansowanie od kilku lat nie ruszyło z miejsca. Niespecjalnie mówi się już o skomunikowaniu przez Osielsko dawną drogą krajową nr . Ten temat już jednak intryguje społeczność lokalną w Osielsku, która nie jest zainteresowana zwiększaniem natężenia ruchu.
Białe Błota są bardziej medialne też z tego powodu, że w szczycie występują tam problemy komunikacyjne spowodowane korkami. W Osielsku ich nie ma, są natomiast pewne założenia planistyczne.
Dyskusja wśród mieszkańców Osielska pojawiła się przy okazji prac nad planem zagospodarowania przestrzennego Niw, dokument zawiera zapisy, że Szosa Gdańska będąca obecnie drogą wojewódzką ma mieć standard GP, czyli drogi głównej szybkiego ruchu. Mieszkańcy obawiają się, że może to doprowadzić do podzielenia Osielska szybką drogą na dwie części. Jak się okazuje, w praktyce jest to kontynuacja tego co ustalono już wiele lat temu, zatem nic nowego się nie wydarzyło.
Co w praktyce oznacza GP?
W piśmie z czerwca kierowanym do gminy Zarząd Dróg Wojewódzkich wyjaśnia, że po oddaniu obwodnicy w przebiegu drogi S5, Szosa Gdańska przestała być drogą krajową i stała się drogą wojewódzką, ale nadal ma status drogi GP, chociaż nie spełnia na dzisiaj wytycznych dla GP. Taki stan rzeczy należy wyjaśnić w taki sposób, że docelowo do stanu GP ta droga powinna być doprowadzona. Z racji tego, że Osielsko jest zwykłą gminą, ten obowiązek spoczywa na Województwie Kujawsko-Pomorski, ale nie jest określony termin realizacji. W praktyce w wieloletnich planach na razie nic nie jest zaplanowane.
Standard GP wiąże się z koniecznością spełnienia pewnych parametrów, np. szerokości jezdni, odległości między skrzyżowaniami, a także minimalnych prędkości ruchu. W terenie zabudowanym przy zachowaniu układu jednopasmowego (czyli droga nie musi być rozbudowywana) minimalna prędkość musiałaby zostać podniesiona do 60 km/h z obecnych 50 km/h. Skrzyżowania powinny znajdować się w odległości przynajmniej kilometra od siebie, chociaż prawo pozwala uzyskać odstępstwo do 600 metrów.