Po rosyjskiej agresji na Ukrainę Unia Europejska odpowiedziała sankcjami wobec napastnika, Unia wspiera też Ukrainę poprzez przekazywanie pomocy wojskowej. Po wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, gdy zagadką jest dalsze zaangażowanie tego kraju po stronie Ukrainy, Unia chce zwiększać swoje zaangażowanie. Jak taką politykę oceniają europejczycy? 55% wyraża poparcie, ta polityka nie odpowiada jednak 40% respondentów w ostatnim badaniu Eurobarometru.
Największe poparcie unijna polityka ma w Portugalii, w Polsce i w Holandii, a najmniejsze w Słowenii, w Grecji i uchodzącym za najbardziej życzliwy wobec Rosji Cyprze.
W Portugalii poparcie dla unijnej polityki to aż 89%, w naszym kraju jest to 77%, a w Holandii 71%. Wysokie poparcie ma miejsce też w Dani, w Szwecji i w Rumuni.
W czterech krajach więcej osób patrzy negatywnie niż pozytywnie
W Hiszpanii poparcie dla unijnej polityki wobec wojny wyraża 47% respondentów w stosunku do 46% przeciwnych. Hiszpania jest zatem na styku. W Estonii pozytywne oceny to już tylko 42% do 48% negatywnych. Przy czym Estonia zaliczana jest do państwach najbardziej antyrosyjsko nastawionych, co może wynikać z tego, że zdaniem Estończyków Unia mogłaby być jeszcze bardziej zaangażowana. We Franci poparcie dla tej polityki również wynosi 42%, na Cyprze tylko 34%, a w Grecji 33%. Stawkę zamyka Słowenia z 33% poparciem w stosunku do 61% głosów negatywnych.
Na Węgrzech, których władze uchodzą za najbardziej życzliwie nastawione do Rosji, przy sporym dystansie do Ukrainy – poparcie dla unijnej polityki wyraziło 51% respondentów, do 47% przeciwko. Węgrzy minimalnie wyrażają zatem większe poparcie od Niemców.