W ramach wdrażania funduszy europejskiej Inowrocław, Ciechocinek i Brześć Kujawski (uzdrowisko Wieniec Zdrój) opracowały strategię rozwoju kujawsko-pomorskich uzdrowisk. Zanim przejdziemy do inwestycji jakie z niej mają wynikać, w dużej mierze planowanych do finansowania prze Unię Europejskiej, przyjrzyjmy się uzdrowiskowej charakterystyce regionu. W marcu ten dokument przyjął zarządzeniem prezydent Inowrocławia.
W 2022 roku stacjonarnie polskie uzdrowiska leczyły ponad 700 tys. pacjentów, z czego ponad 153 tys. w naszym województwie. Nieco wyższy wynik ma tylko zachodniopomorskie. Trzecia Małopolska pod liczbą pacjentów jest daleko z tyłu. Co ciekawe – pod względem liczby uzdrowisk z 3 specjalnie na tle kraju się nie wyróżniamy.
Inowrocław jeżeli chodzi o wielkość ośrodka jest największy, ale pod względem liczby kuracjuszy ważniejszą rolę odgrywa Ciechocinek. Jeżeli chodzi o liczbę łózek powiat aleksandrowski z Ciechocinkiem jest numerem 2 w kraju, natomiast powiat inowrocławski zajmuje 7 lokatę, a powiat włocławski z Wieńcem Zdrój z 14 lokatą. Inowrocław dysponuje natomiast największą przestrzenią uzdrowiskową w województwie w postaci Parku Solankowego o powierzchni 85 ha, zespół parków zdrojowych w Ciechocinku to nieco ponad 65 ha.
Jaka będzie przyszłość inowrocławskiego uzdrowiska?
Przejdźmy teraz do realizowanych i planowanych inwestycji uzdrowiskowych w Inowrocławiu za środki europejskie. Od 2023 roku trwa modernizacja basenu odkrytego, która ma się zakończyć w 2027 roku – Unia Europejska dokłada 5,8 mln euro. W tym roku ruszy rozbudowa Pijalni Wód – Parmiarnia z ponad 400 tys. (euro) dotacją. Na liście rezerwowej Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza mamy też warty 1 mln euro rozbudowę ulicy Solankowej i innych elementów Parku Solankowego.