Kujawsko-pomorskie przoduje w chirurgii robotowej

Kujawsko-pomorskie przoduje w chirurgii robotowej
Robot Vinci / Fot: CC BY-SA 3.0 by Nimur

Ostatnie lata to dynamiczny rozwój chirurgii rotobowej w Polsce – wykorzystanie robotów sprawia, że pacjenci czują się bezpieczniejsi, a powikłań jest znacznie mniej, rany goją się też szybciej. Z raportu Modern Healtcare za 2023 rok wynika, że województwo kujawsko-pomorskie jest liderem stosowania robotów. Spory wpływ na to ma bydgoskie Centrum Onkologi.

Pod koniec 2023 roku polskie szpitale posiadały łącznie 58 robotów typów: Vinci, Versius i Senhance. Wykonały one ponad 10,1 tys. zabiegów. Gdyby liczbę wykonywanych zabiegów przeliczyć na 100 tys. mieszkańców to zdecydowanie wyróżnia się kujawsko-pomorskie z 62 zabiegami, przed mazowieckim z 52. W trzecim lubelskim było ich zaledwie 36. W ościennych województwach – pomorskim 29 zabiegów, wielkopolskim 18 zabiegów i warmińsko-mazurskim zaledwie z 3 zabiegami.

Dwa roboty typu Vinci wykorzystywało Centrum Onkologii im. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy, które wykonał równe 500 zabiegów, co stawia tę placówkę na drugim miejscu w kraju. Ten szpital ma wpływ na wysoką średnią kujawsko-pomorskiego, ale na ten wynik pracowały też inne placówki.

W Centrum Onkologii w 2023 roku dominowały z wykorzystaniem robota zabiegi prostatektomii w liczbie 354, na drugim miejscu były operacje śluzówki macicy 56, a trzecim jelita grubego 55.