16 lutego to mniej znana data w historii Polski, ale niezwykle ważna – w 1919 roku podpisany został rozejm w Trewirze, przedłużający rozejm po I wojnie światowej, który ustanawiał kontrolę polską nad trenami zajętymi w trakcie Powstania Wielkopolskiego. Rozejm ten zdecydował zatem o tym, że Inowrocław, Szubin, czy Kcynia pozostały w polskich rękach. Datę 16 lutego określa się też jako Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego.
W tym roku możemy zaprezentować coś niezwykłego z tej okazji. Dom produkcyjny FYD Studio przy pomocy nowoczesnych technologi ożywił zdjęcia archiwalne przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.
Film daje wyjątkową szansę ujrzenia maszerujących powstańców, ponieważ nie zachowały się żadne materiały filmowe z okresu Powstania Wielkopolskiego. Widzowie zobaczyć mogą ożywione zdjęcia z zaprzysiężenia powstańców i akcji rewindykacyjnej. Oglądającym ukaże się maszerujący generał Józef Dowbor-Muśnicki, ale też m.in. naczelny lekarz i organizator powstańczej służby medycznej gen. Ireneusz Wierzejewski oraz ppor. Leon Prauziński, który później uwieczni Powstanie na swoich obrazach. W filmie pojawiają się też kobiety zaangażowane w zwycięski zryw, w tym działająca przy powstańczym Czerwonym Krzyżu Zofia Michałkiewicz – opisują swoje dzieło twórcy.
Jedno z ożywionych zdjęć pochodzi z Bydgoszczy, gdzie gen. Dowbor-Muśnicki gościł już po powstaniu, w styczniu 1920 roku uczestnicząc w przyłączeniu tego miasta do Polski.