Ratusz: Stara odzież powinna być wyrzucana do kontenerów m,in. PCK

Ratusz: Stara odzież powinna być wyrzucana do kontenerów m,in. PCK
Dyskusja o gospodarce odpadami na komisji

Od nowego roku zużyta odzież nie jest w Polsce traktowana jako odpad zmieszany, zatem należy ją zbierać selektywnie jako inna frakcja odpadów – możemy zawieść ją np. do jednego z PSZOK, ale zdaniem zastępcy prezydenta Anny Mackiewicz najlepiej wrzucić ją do kontenerów PCK lub innych organizacji, bowiem w ten sposób możemy jeszcze pomóc. Dyskusja o tym co się będzie zmieniać w gospodarce odpadami rozgorzała na wtorkowym posiedzeniu Gospodarki Przestrzennej, Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Wiceprezydent Anna Mackiewicz wyjaśniała, że od dawna kontenery których PCK ma ponad 100 w Bydgoszczy nie służą pozyskiwaniu odzieży dla potrzebujących, ale Polski Czerwony Krzyż odzyskuje w ten sposób tekstylia, których sprzedaż pozwala uzyskać środki na pomoc potrzebującym. Ratusz promuje te kontenery licząc na to, że rozwiąże to w mieście problem z koniecznością wdrożenia nowych przepisów – czyli obowiązku selektywnej zbiórki tekstyliów. Dlatego też na ten moment ratusz nie rozważa rozlokowania swoich pojemników na tekstylia.

Rezygnacja big bag nie spowodowała dzikich wysypisk

Od 2024 roku zrezygnowano z darmowych big bagów, w ramach których każda nieruchomość mogła raz bezpłatnie w roku uzyskać odbiór odpadów remontowych. Rezygnację tłumaczono kosztami dla systemu odbioru odpadów. Urząd Miasta miał obawę, że spowoduje to wzrost dzikich wysypisk, czegoś takiego jednak nie zauważono. Mieszkańcy mogą odpady remontowe dostarczać do któregoś z trzech PSZOK-ów, po zniesieniu darmowych big bagów zwiększono limity na nieruchomości. Statystyki pokazują, że wzrósł wolumen odpadów remontowych przywożonych do PSZOK.

Będą mobilne kontenery np. na opony

Dzisiaj ratusz za największy problem widoczny w gospodarce odpadami wskazuje porozrzucane zużyte opony samochodowe, które należy wywozić do PSZOK – nie każdy to jednak z różnych powodów robi. Na przełomie 2025 i 2026 planuje się uruchomić czwarty PSZOK przy ulicy Kieleckiej oraz zakupić specjalne mobilne punkty w postaci kontenerów, które co dwa tygodnie będą zmieniać osiedla. Pozwoli to w miarę blisko miejsca zamieszkania pozbyć się np. wspomnianych opon.