Van Gogh pozostanie z nami na dłużej

Van Gogh pozostanie z nami na dłużej

Imersyjna wystawa ,,Van Gogh i przyjaciele” w Bydgoszczy pojawiła się pod koniec września. Dostępna jest ona w przestrzenni Bydgoskiego Centrum Targowo Wystawienniczego. Pierwotnie planowano ją od 14 grudnia, ale zainteresowanie mieszkańców regionu okazało się na tyle duże, że zostanie ona w tym miejscu do lutego.

Dokładniej do 9 lutego 2026 roku. W 2019 roku w Paryżu po raz pierwszy została zaprezentowana wystawa immersyjna, która pozwalała odbiorcy dzięki nowoczesnym technologią stać się częścią oglądanego obrazu. Gdy w 2021 roku w nieco innej formule trafiła do Nowego Jorku zachwytu nie kryły amerykańskie media. Podobną atrakcję od kilku już tygodni mamy w Bydgoszczy.

Holenderski malarz Van Gogh w tytule wystawy pojawia się trochę z powodów marketingowych, bowiem jest najbardziej rozpoznawalnym artystą okresu impresjonizmu, wystawa poświęcona jest jednak także innym wielkim malarzom jak: Claude Monet, Edgar Degas, Paul Gauguin, Pierre-Auguste Renoir, Henri Rousseau, Henri de Toulouse-Lautrec i Paul Signac – stąd też zwrot w bydgoskim tytule ,,friends”. Wpływa to na bogactwo nurtów artystycznych i doświadczane z obcowania z nią wrażenia – Van Gogh jest najbardziej rozpoznawalnym artystą z tamtego okresu. On był ekspresjonistą, on nie był impresjonistą – wyjaśnia zawiłości Daria Solar, kurator wystawy – Ponieważ on zapożyczył kolor od impresjonistów, dlatego jest łączony z tym nurtem.