Zawody w Bydgoszczy mogły dyskryminować sportowców zagranicznego pochodzenia

Fot: Tomasz Kasjaniuk
Fot: Tomasz Kasjaniuk / PZLA

W dniach 27-29 czerwca w Bydgoszczy odbyły się jubileuszowe 100-tne Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce – w regulaminie zapisano, że startować mogli tylko i wyłącznie osoby z polskim obywatelstwem, co zdaniem zastępcy rzecznika praw obywatelskich Stanisława Trociuka może naruszać Konstytucję.

Zgodnie z artykułem 32 Konstytucji każdy kto znajduje się pod władzą Rzeczypospolitej korzysta z pełni praw i wolności gwarantowanych przez ustawę zasadniczą. Konstytucja dalej zakazuje jakiejkolwiek dyskryminacji z jakiejkolwiek przyczyny, w tym także narodowości i posiadanego obywatelstwa. Regulamin bydgoskich zawodów jednoznacznie nie przewidywał możliwości startu zawodników bez obywatelstwa, chociaż takie osoby trenują w polskich klubach, a z praw obywatelskich korzystają w oparciu o prawo do stałego pobytu.

Sprawa wyszła przy okazji Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Białymstoku, jeden z dolnośląskich klubów po tym, gdy odmówiono jego zawodniczce startu, złożył skargę do RPO. Dalej instytucja rzecznika praw obywatelskich przyjrzała się też innym zawodom, w tym bydgoskim.

Regulamin zawodów ustalał Polski Związek Lekkiej Atletyki, do którego RPO kieruje wniosek o wyjaśnienie – z tym problemem będzie musiał się zatem zmierzyć nowy prezes PZLA, wywodzący się z Bydgoszczy Sebastian Chmara. Czerwcowe zawody były jednak wspierane finansowo i organizacyjnie też przez Miasto Bydgoszcz oraz Województwo Kujawsko-Pomorskie, dlatego może wydać się za zasadne zbadanie tej sprawy przez bydgoską Radę ds. Równego Traktowania.