W 1330 roku zdecydowali się najechać na Kujawy. Dostępu do nich bronił gród na ujściu Brdy Wyszogród, który stał się celem krzyżackiego ataku. Bitwa ta zakończyła się spaleniem polskiego grodu. Ogień zapuszczono także w czasie niedzielnej inscenizacji, co tylko dodało widowisku oglądanemu przez kilkuset bydgoszczan blasku.
W XIV wieku Wyszogród w pewnym stopniu konkurował z Bydgoszczą. Zdaniem wielu dzięki idealnemu położeniu blisko Wisły, gdyby nie atak krzyżacki, to być może dzisiaj Bydgoszcz była by stolicą Fordonu, a nie na odwrót.
Historia się potoczyła się jednak w taki sposób, a Wyszogród może Bydgoszczy przenieść wiele atutów turystycznych. Plany są ambitne, aby zrekonstruować dawne umocnienia obronne i fragmenty grodu. Do tego jednak długa droga. W tym roku po raz drugi zorganizowano festyn ,,Wyszogród za nim powstała Bydgoszcz”. Jego goście po za obejrzeniem rekonstrukcji mogli poczuć trochę średniowiecznego klimatu. Strzelać z łuku, czy dosiąść konia.
Tutaj znajdowała się stolica Księstwa Wyszogrodzkiego. Chcemy przypomnieć tą zapomnianą historię Bydgoszczy – powiedział nam prezes stowarzyszenia Bydgoski Wyszogród Robert Szatkowski – Wyszogród bronił Kujaw przed atakami, był wystawiony na pierwszy atak. Bitwa ta wykazała kres Wyszogrodu. Paradoksalnie jest to jednak początek rozwoju Bydgoszczy ponieważ, że gród ten z racji swojego położenia bogacił się dużo szybciej. Niektórzy żartują, że gdyby nie upadek Wyszogrodu, to Bydgoszcz mogła by zostać dzielnicą Fordonu.
Zdaniem Szatkowskiego taki przebieg historii sprawia, że dzisiejsza Bydgoszcz zyskała wyjątkowe zabytki historyczne. Część dzisiejszego miasta rozwijała się wokół Zamku Bydgoskiego, a część wokół Wyszogrodu.
{gallery}stories/2013/9/wyszogrod{/gallery}