We wtorek prezydent Bronisław Komorowski złoży podpis pod ustawą nowelizującą zasady przeprowadzania zbiórek publicznych. Nie będzie już wymagane występowanie o zgodę na przeprowadzenie zbiórki, lecz wystarczy zgłoszenie jej za pomocą strony internetowej. Organizatorzy zbiórek nie będą musieli kupować ogłoszeń w prasie z podsumowaniem zbiórki.
Obecnie sposób przeprowadzania zbiórek publicznych regulują dość skomplikowane procedury zapisane w ustawie z 1933 roku, czyli jeszcze z przed II wojny światowej. Prowadzenie zbiórki w sposób niewłaściwy skutkować może odpowiedzialnością karną. Przez te ponad 80 lat Świat przeżył dość duży postęp techniczny, stąd też z inicjatywy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Sejm przyjął nowe regulacje prawne.
Powstanie specjalnie serwis internetowy, na którym obywatele będą rejestrować fakt przeprowadzania zbiórki publicznej oraz rozliczać się z niej. Informacje te będą ogólnodostępne, w ten sposób zbiórki będą poddawane społecznej kontroli.
Natomiast do organizowania zbiórki gotówki i darów do puszek, skarbon, na ulicy wystarczy proste zgłoszenie na portalu internetowym. Tam też będą umieszczane sprawozdania ze zbiórek, tak aby każdy mógł się z nimi zapoznać i ocenić, czy zebrane datki i dary zostały właściwie rozdysponowane. Zgłoszenie będzie można wysłać drogą elektroniczną lub papierową – pojawi się ono na portalu w maksymalnie 3 dni (internetowo) lub 7 dni (dla zgłoszeń papierowych) – informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Łatwiej będzie także prowadzić zbiórkę przez internet po przez kontro internetowe czy system PayPall. Na zbiórki internetowe także trzeba było do tej pory uzyskiwać pozwolenie – Po to, by zbierać pieniądze „w internecie” czyli np. przelewem na konto, gdzie przepływ środków jest automatycznie rejestrowany, nie będą wymagane żadne dodatkowe formalności – choć do tej pory ta forma zbierania wymagała uzyskania pozwolenia na zbiórkę. Zmiana ta ułatwi rozwój crowdfundingu w Polsce.
Crowdfunding oznacza wspieranie przez internautów rozwoju jakiegoś dzieła – m.in. wolnego oprogramowania, które można pobrać za darmo, a rozwija się dzięki wsparciu społeczności internautów. Dobrym przykładem jest tutaj chociażby bezpłatna przeglądarka internetowa Mozilla Firefox.
Nowe prawo będzie obowiązywać 3 miesiące od momentu opublikowania ustawy w Dzienniku Ustaw, czyli już za kilka tygodni.