Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego uhonorowało Bydgoszcz



Burmistrz Kowala Eugeniusz Gołębiewski w czasie uroczystej sesji Rady Miasta Bydgoszczy z okazji 668 urodzin tego miasta wręczył na ręce prezydenta Rafała Bruskiego medal, za zasługi w popularyzowaniu dziedzictwa tego władcy.

 

Wchodząc w środę na sale sesyjną bydgoskiego ratusza, każdy z gości mógł zauważyć koronę królewską, którą wypożyczyła Bydgoszczy gmina Kowal, rodzinne miasto króla Kazimierza III Wielkiego. Kowal otrzymał ją w darze z okazji 700-lecia od śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

– Król Kazimierz Wielki założył około 100 miast. Dzisiaj mamy w Polsce ich 900, co świadczy o wielkości tego władcy – wyjaśniał w czasie uroczyste sesji burmistrz Kowala (powiat włocławski) Eugeniusz Gołębiewski, który jest także prezesem Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego, w skład którego wchodzi kilkadziesiąt samorządów.

 

Burmistrz Kowala wyraził duże uznanie dla dzieła propagowania dziedzictwa króla Kazimierza III Wielkiego przez Bydgoszcz – Jest to miasto, gdzie pamięć o tym władcy jest szczególna.

 


{gallery}stories/2014/4/urodziny{/gallery}

 

Podkreślał on też, że imię króla Kazimierza nosi bydgoski uniwersytet oraz wiele innych instytucji ulokowanych na terenie Bydgoszczy. Z tego powodu burmistrz Golębiewski, wraz z wiceprzewodniczącym SKKW Janem Szopińskim  uroczyście udekorowali Bydgoszcz medalem zaznaczając, że Bydgoszcz jest królewskim miastem i chwili obecnej największym z założonych przez króla Kazimierza.

 

Tak się składa, że najwyższe odznaczenie przyznawane przez Radę Miasta Bydgoszczy także odwołuje się do dziedzictwa tego władcy. Tradycją się stało, że to oznaczenie przyznawane jest zawsze z okazji urodzinowych sesji Rady Miasta. W środę wyróżniono zatem byłego rektora UKW, twórcę wielu sukcesów tej uczelni prof. Józefa Kubika, badającą losy żołnierzy wyklętych doktor IPN Alicję Paczoszke-Hauke, walczącego pod Lenino i Berlinem w czasie II wojnie światowej, a później zasłużonego dla bydgoskiej nauki prof. Zbigniewa Kikiewicza, doskonałego dokumentalistę filmowego Kazimierza Karabasza, działającego na rzecz rewitalizacji szlaków wodnych Stanisława Wrońskiego oraz twórcę sukcesu Wojskowych Zakładów Lotniczych w Bydgoszczy Alfreda Załużnego.

Medale zbiorowe otrzymali: KPEC oraz JFTC NATO.

 

Przed uroczystą sesją delegacja bydgoskiego samorządu złożyła kwiaty pod pomnikiem króla Kazimierza Wielkiego przy ulicy Pod Blankami.