Helsińska Fundacja Praw Człowieka o tajemniczy dziennikarskiej



Stanowisko w sprawie z wydarzeń w redakcji ,,Wprost”, gdy funkcjonariusze ABW próbowali uzyskać materiały objęte tajemnicą dziennikarską , wyraziła HFPC.

 

Helsińska Fundacja Praw Człowieka pragnie wyrazić głębokie zaniepokojenie w związku z doniesieniami mediów na temat czynności Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadzonych 18 czerwca 2014 r. w siedzibie redakcji tygodnika „Wprost” – czytamy w stanowisku HFPC.

Należy zaznaczyć, że w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, za naruszenie zasad tajemnicy dziennikarskiej uznaje się nie tylko nakaz ujawnienia informatora skierowany bezpośrednio do dziennikarza w trakcie przesłuchania, ale także inne czynności podejmowane wobec dziennikarzy przez organy ścigania i inne służby, w tym np. przeszukanie redakcji, w celu ustalenia osób odpowiedzialnych za ujawnienie poufnych informacji mediom.

 

W świetle tych standardów HFPC pragnie podkreślić, że wszelkie działania państwa ograniczające gwarancje wynikające z tajemnicy dziennikarskiej muszą być proporcjonalne, adekwatne, szczegółowo uzasadnione i poddane rygorystycznej kontroli oraz stosowane dopiero, gdy zawiodły metody mniej inwazyjne.


Swoje zaniepokojenie zaistniałą w środę sytuacją wyraziła także Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.