Pod koniec sierpnia Rada Miejska w Nakle nad Notecią podjęła uchwałę o ustanowieniu patrona ronda, w którym krzyżują się ulicę Kcyńska i Szubińska w Paterku. Będzie ono nosić nazwę – Powstańców Wielkopolskich.
Powstanie Wielkopolskie wpisało się na trwałe do tożsamości powiatu nakielskiego oraz samego Nakła. Ten zryw niepodległościowy, który rozpoczął się 27 grudnia w Poznaniu dość szybko objął Pałuki, Krajnę i Wielkopolskie. Na terenie dzisiejszego powiatu nakielskiego doszło do wielu bitw. Po jego zakończeniu te tereny powróciły do państwa polskiego.
Samo Nakło na wolność musiało poczekać, aż do początku 1920 roku, gdy razem z Bydgoszczą Polacy przejęli w nim kontrolę na mocy Traktatu Wersalskiego. Trudno jednak sobie wyobrazić tak duży sukces dyplomatyczny Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego na konferencji pokojowej pod Paryżem, gdyby nie pasmo sukcesów powstańców.
Nie bez powodów powstańcy cieszyli się dużą czcią po powrocie powiatu nakielskiego do Macierzy. Na skrzyżowaniu w Paterku postawiono im nawet pomnik, na odsłonięcie którego przybyły tłumy.
Szczególnie o powstańcach powinniśmy pamiętać także we wrześniu, gdy obchodzimy obecnie 75 rocznicę zbrodni hitlerowskich w pierwszych dniach II wojny światowej. W tym okresie w sposób szczególny mszczono się bowiem na powstańcach.
Z inicjatywą upamiętnienia w ten sposób powstańców wystąpiło do radnych Rada Sołecka w Paterku.