Prawosławni podzielili się z bydgoszczanami tym co mieli najlepsze



W sobotę w Bydgoskiej Szkole Wyższej odbyła się VIII edycja ,,Blinów” zorganizowanych wraz prawosławną parafią pw. św. Mikołaja. Parafianie przygotowali degustację tradycyjnej potrawy jaką są bliny, co jest częścią tradycji parafialnej zapoczątkowanej w okresie II Rzeczypospolitej.

 

,,Bliny” w auli BSW to przede wszystkim uczta dla ucha – chór ,,Slavic Voice” wraz chórem kameralnym działającym w uczelni ,,Akolada” zaprezentował najpiękniejsze pieśni liturgiczne z tradycji prawosławnej.

 

– To wydarzenie myślę, że jest bardzo dobre dla mieszkańców Bydgoszczy, ponieważ jest nim dość duże zainteresowanie – wyjaśniał nam ks. Jarosław Dmitruk, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Bydgoszczy – Robimy to dla przypomnienia tej tradycji międzywojennej i pokazania co u nas jest najważniejsze podczas liturgii czyli śpiewu cerkiewnego.

 

Zaprezentowano pieśni z różnych okresów i wywodzących się z różnych części prawosławnego świata, bo jak podkreślał ks. Dmitruk prawosławni tworzą kościoły autonomiczne tworzone głównie przez: Słowina, Rumunów, Bułgarów i Greków. Posłuchać można było pieśni skomponowanych przez m.in. cesarza Bizancjum Justyniana. W sposób szczególny muzyka prawosławna skupia się na wielbieniu matki Jezusa Maryi.

 

W drugiej części artystycznej zaprezentowano już muzykę biesiadną. W korytarzu można było natomiast podziwiać prace malarskie inspirowane ikonami Walentego Makarowa. Przedstawiały one w głównej mierze mękę Jezusa Chrystusa.

 

Za tydzień Kościół Prawosławny rozpocznie tydzień Maślenicy, który przygotowuje do Wielkiego Postu – Maślenica jest to szczególny tydzień przed Wielkim Postem, kiedy można spożywać nabiał. W prawosławiu Wielki Post jest bardzo surowy – wyjaśniał dr Stefan Pastuszewski, który specjalizuje się badaniu kultury wschodniej. Tydzień Maślenicy rozpocznie się od Niedzieli Mięsopustnej.

 

Ten okres niektórzy nazywają obżarstwem, co można porównać do obecnego w tradycji katolików tłustego czwartku. W okresie międzywojennym parafia pw. św. Mikołaja organizowała pomoc dla potrzebujących, co popularnie nazwano ,,Blinami”. Od 2008 roku ponownie odbywają się w Bydgoszczy ,,Bliny”, w tym momencie szczególną dla prawosławnych potrawą częstowani są przybyli festiwal bydgoszczanie.

 

Należy tutaj wspomnieć, że przygotowanie blinów jest czasochłonne, stąd też parafianie do sobotniego wydarzenia przygotowywali się już tydzień wcześniej.

 

{gallery}stories/2015/2/bliny{/gallery}

 

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/4yCKCWSjkh8″ frameborder=”0″ allowfullscreen ]