W sobotę w wieku 82 lat zmarł inżynier Eryk Bazylczuk. Osoba zasłużona dla polskiej techniki, uczestnik powstania w Budapeszcie w 1956 roku, a także bydgoski społecznik. Przed rokiem wydał swoje wspomnienia z Budapesztu.
Bydgoszczanom Eryk Bazylczuk jest znany przede wszystkim jako pierwszy prezes Stowarzyszenia Metropolia Bydgoska, w ostatnim czasie był także dyrektorem biura Honorowego Konsula Węgier w Bydgoszczy. W 2014 roku prezydent Węgier János Áder przyznał mu Krzyż Kawalerski Węgierskiego Orderu Zasługi.
Życiorys Eryka Bazylczuka, autorstwa konsula Marka Pietrzaka:
mgr inż ERYK BAZYLCZUK (ur. 05.06.1933 Mulhouse (Francja)). Ukończył Uniwersytet Techniczny w Budapeszcie (1957r). Autor i współautor aparatury dozymetrycznej i dla medycyny nuklearnej, kilku norm branżowych i państwowych z zakresu techniki jądrowej. Otrzymał nagrody wojewódzkie (NOT, wojewody) i krajowe z dziedziny techniki jądrowej. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (1989r), Złotą Odznaką Honorową Naczelnej Organizacji Technicznej, Srebrną SEP. Wydał książkę techniczną (2000r) z dziedziny ochrony radiologicznej środowiska a także szereg artykułów naukowych i popularno – naukowych. Publicysta Przeglądu Ekologicznego Pomorza i Kujaw. Współpracownik Promocji Kujawsko – Pomorskich, miesięcznika literackiego AKANT. Tłumacz tekstów technicznych w jęz. węgierskim. Otrzymał medal pamiątkowy Bohatera Wolności nadany przez Prezydenta Węgier (2006r) za udział w Rewolucji 1956r, Złoty Dyplom Honorowy (2007r) Uniwersytetu Technicznego i Ekonomicznego w Budapeszcie za pięćdziesięcioletnią działalność zawodową. W pażdzierniku 2014 Prezydent Węgier János Áder przyznał Erykowi Bazylczukowi Krzyż Kawalerski Węgierskiego Orderu Zasługi. Tłumacz techniczny podwykonawców polskich na budowach w węgierskich Parkach Przemysłowych w Győr i Budaörs. Od wielu lat uznawany za inicjatora i animatora przedsięwzięć rozwijających solidarność i przyjaźń polsko – węgierską. Współinicjator obchodów Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej w Bydgoszczy i zasadzenia Dębów Przyjaźni. Współzałożyciel i pierwszy Prezes oraz Prezes Honorowy Stowarzyszenia „Metropolia Bydgoska”. Współzałożyciel Bydgoskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier. Dyrektor biura honorowego konsula Węgier w Bydgoszczy Marka Andrzeja Pietrzaka. Współautor książki „Józef Szügyi Trajtler Węgier z urodzenia – bydgoszczanin z wyboru” (2013). Autor książki „Węgry 1956 Wspomnienia” opisującej jego udział w powstaniu węgierskim 1956 oraz pomoc udzielaną Węgrom przez bydgoszczan (2014).