W sobotę Mszę Świętą w nadzwyczajnym rycie rzymskim, w intencji Bydgoszczy i jej mieszkańców, celebrował ks. Roman Kneblewski. Była to część obchodów jubileuszu 670-lecia praw miejskich.
Podczas homilii ks. Kneblewski wspomniał, iż Bydgoszcz była zawsze wierna kościołowi katolickiemu, miasto nie ulegało herezjom protestanckich. Warto wspomnieć, że w sąsiednim Toruniu był okres, w którym dominował luteranizm. Dopiero protestantyzm w Bydgoszczy rozwinął się w okresie zaborów, gdy miasto skolonizowali Niemcy.
Kapłan podkreślał również, że Bydgoszcz jest piękna z powodu muzyki. Wspominał okres, gdy w II Rzeczypospolitej przyjeżdżali nad Brdę goście, tylko po to, aby móc posłuchać pięknej muzyki. Stąd też możemy mówić o pięknej duszy miasta.
Nadzwyczajny ryt rzymski, zwany również Mszą Wszechczasów, jest formą liturgiczną, która stosowana była w XIV wieku, gdy król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie. Władca ten urodził się dokładnie 30 kwietnia 1310 roku na Kujawach, stąd też Msza Święta przypadła w rocznicę jego urodzin.
W uroczystości udział wzięli radni: Grażyna Szabelska i Bogdan Dzakanowski.