Co ciekawego w Europejską Noc Muzeów

Fot: Monika Binkowska

 Jutro obchodzić będziemy w Bydgoszczy Europejską Noc Muzeów, czyli obiekty muzealne w naszym mieście będą bezpłatnie udostępnione wszystkim zainteresowanym. Dodatkowo przygotowano specjalne atrakcję. W tym roku szczególnie akcentowane będą motywy 670-lecia Bydgoszczy oraz obchodzonego decyzją Sejmu Roku Henryka Sienkiewicza.

ENM odbywać będzie się w godzinach 17:00 – 1:00 (dla Exploseum do godziny 20:00). W tym czasie skorzystać będziemy mogli z oferty: Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego (Dom Leona Wyczółkowskiego, Zbiory Archeologiczne, Europejskie Centrum Pieniądza, Galerii Sztuki Nowoczesnej na Wyspie Młyńskiej, Spichrzy nad Brdą i Exploseum), Muzeum Wojsk Lądowych, Muzeum Oświaty, Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, Muzeum Wodociągów w Lesie Gdańskim oraz Wieży Ciśnień przy ulicy Filarskiej, Muzeum Kanału Bydgoskiego przy ul. Nowogrodzkiej 3, Muzeum Fotografii przy WSG).

 

Szerzej o ENMNoc w Muzeów wpisze się urodziny Bydgoszczy.

 

Ważnym elementem logistyki będzie na pewno transport, dlatego ZDMiKP uruchomi dodatkowe linie autobusowe. Na linii tramwajowej nr 1 jeździć będą zabytkowe tramwaje. W godzinach 16:30 – 1:00 zabytkowe autobusy będą obsługiwać linie: 100 (Stary Rynek – Czerkaska – Las Gdańśki), E (Stary Rynek – Exploseum), K (Stary Rynek – Nowogrodzka) i S (Stary Rynek – Skorupki, przy w Wieży Ciśnień).

 

Poniżej program zbiorczy:

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego

 

Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie 670-lecie nadania praw miejskich Bydgoszczy. Odwiedź wystawy oraz weź udział w warsztatach i wydarzeniach towarzyszących. Wszystkie obiekty muzealne będą czynne w godzinach od 17.00 do 1.00 z wyjątkiem Exploseum, do którego zapraszamy w godz. od 17.00 do 20.00. Wstęp wolny.

 

Program:

Europejska Noc Muzeów 2016 r.

Urodziny Bydgoszczy

670-lecie nadania praw miejskich

 

21/22 maja 2016 r., godz. 17.00 – 1.00

 

Spichrze na Brdą, ul. Grodzka 7-11

17.00 – 18.30 670 lat minęło … – zapraszamy rodziców z dziećmi na warsztaty plastyczne, podczas których wspólnie wykonamy kolorową mozaikę upamiętniającą 670-lecie istnienia Bydgoszczy. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerami telefonów: 52 58 59 910, 11 lub 14.

 

17.00 – 20.00 Bydgoszcz – miasto Kazimierza Wielkiego – gra turystyczna poświęcona królowi Kazimierzowi Wielkiemu oraz nadaniu praw miejskich Bydgoszczy

Aby wziąć udział w grze należy pobrać formularz-ulotkę na ekspozycji Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy. Wypełniony kupon, z rozwiązanymi zadaniami należy wrzuć, do godziny 20.00, do skrzynki umieszczonej w namiocie przy wejściu do Spichrzy nad Brdą. Na 10 osób, które wpiszą poprawne hasło będą czekać upominki. Losowanie odbędzie się o godzinie 20:30.

 

 

17.00 – 22.00 Kopiuj Wklej – prezentacja technik konserwatorskich wypełniania ubytków w uszkodzonych, zabytkowych obiektach połączona z warsztatami (prowadzenie: Piotr Kopciewicz)

 

17.00 – 22.00 Tajniki dawnych ebenistów – prezentacja intarsjowanego kabinetu z XVII wieku, połączona z omówieniem technik zastosowanych przy jego konserwacji (pokaz: Janusz Marciniak)

 

17.00 – 1.00 Kulturalnie wieczorową porą

Kraj naszej wyobraźni … Malarstwo i rysunek Teofila Ociepki w 125 rocznicę urodzin – prezentacja wystawy

 

17.00 – 1.00 Kulturalnie wieczorową porą

Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy – prezentacja wystawy

 

17.00 – 1.00 Od kasztelani do metropolii – z okazji 670. rocznicy nadania praw miejskich Bydgoszczy – plenerowa wystawa posterowa

 

17.00 – 1.00 Chrześcijaństwo w Bydgoszczy. Zarys dziejów – plenerowa wystawa posterowa

 

19.00 Osobliwe przypadki, co w Bydgoszczy miejsce miały, albo też Opowieści bydgoskie, krotochwili, pamięci a przestrodze podane – widowisko historyczne w wykonaniu Kujawskiej Braci Szlacheckiej (Amfiteatr)

Podczas inscenizacji zostaną przywołane różne legendy i autentyczne historie związane z dziejami grodu nad Brdą. Członkowie Braci Szlacheckiej przypomną m.in. postać Pana Twardowskiego, który po Bydgoszczy chadzał, legendę o kacie i krawcu (nawiązującą do Bramy Poznańskiej i ul. Chwytowo) oraz wydarzenia związane z najazdem szwedzkim oraz odbiciem miasta przez Stefana Czarneckiego w 1656 roku. Inscenizację zakończy werbunek do chorągwi pancernej, z aktywnym udziałem publiczności, podczas którego zostanie zaprezentowany rynsztunek cywilny i wojskowy XVII-wiecznych polskich oddziałów bojowych.

 

 

Zbiory Archeologiczne, ul. Mennica 2

17.00 – 20.00 Dźwięki starej płyty – możliwość samodzielnego uruchomienia kopii zabytkowego patefonu i odsłuchania archiwalnego nagrania

 

17.00 – 21.00 Broń się! – nauka fechtunku (Fundacja Zamek Bydgoski)

Zapraszamy wszystkich miłośników sztuki fechtunku oraz tych, którzy chcieliby poznać podstawowe zasady władania bronią białą. Korzystając z dwóch kompletów strojów treningowych (tarczy, kasków, rękawic i broni) będzie można, pod okiem instruktora (specjalizującego się w technikach walk rycerskich), spróbować swoich sił w turniejowych szrankach.

 

17.00 – 22.00 Na bydgoskim zamku – prezentacja średniowiecznych strojów i oręża (Fundacja Zamek Bydgoski oraz Pracownia stroju historycznego – Bonum Sartores)

Na dwóch stoiskach, pod dachem średniowiecznego namiotu, odbędzie się prezentacja rycerskich i dworskich strojów oraz elementów rycerskiego uzbrojenia. Na stanowisku będzie można również przymierzyć średniowieczny rynsztunek i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

 

17.00 – 1.00 Kulturalnie wieczorową porą

Od łowcy reniferów do średniowiecznego chłopa. Interaktywna opowieść o ludach zamieszkujących pogranicze wielkopolsko-pomorskie przed wiekami – zapraszamy całe rodziny na wystawę archeologiczną, która potrafi przenosić w czasie!

 

17.00 – 1.00 Kulturalnie wieczorową porą

Fonografia operowa. Z kolekcji Ewy i Adama Mańczaków – prezentacja wystawy

 

Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4

18.00 Dzieje Pieniądza. Wojna trzydziestoletnia (1618-1648) – wernisaż

Na wystawie zostaną zaprezentowane systemy monetarne funkcjonujące w Europie w XVII w., ze szczególnym uwzględnieniem okresu wojny trzydziestoletniej (1618 – 1648), oraz gospodarczo – ekonomiczne funkcje pieniądza w tym czasie. Ekspozycja przybliży w przystępny sposób historię pieniądza oraz kontekst kulturowo – historyczny, w którym on funkcjonował. Na wystawie pokazane zostaną nie tylko eksponaty numizmatyczne, ale również militaria, przedmioty codziennego użytku i przykłady malarstwa. Na ekspozycji, która skierowana jest do wszystkich zainteresowanych numizmatyką i historią Europy w okresie nowożytnym nie zabraknie również programów oraz prezentacji multimedialnych o charakterze edukacyjnym.

 

17.00 – 18.30 Zakochani w Bydgoszczy – warsztaty plastyczno-kaligraficzne, podczas których będzie można wykonać widokówkę opartą na przedwojennych pocztówkach i ozdobić ją (a raczej „wykaligrafować”) miłosnymi życzeniami (prowadzenie: Aleksandra Ćwikowska)

 

17.00 – 22.00 Dawnej wojny opisanie, albo rzecz o broni i zbroi – prezentacja uzbrojenia wybranych, europejskich formacji wojskowych z XVII wiek (Kujawska Brać Szlachecka, Theatrum Historica z Piły)

Rekonstruktorzy odziani w odwzorowane stroje z okresu Wojny Trzydziestoletniej, dokonają prezentacji broni czarnoprochowej oraz opowiedzą o ówczesnej taktyce prowadzenia działań wojennych. Dodatkową atrakcją pokazu będą improwizowane potyczki z użyciem broni białej: rapiera i szabli.

 

17.00 – 1.00 Kulturalnie wieczorową porą

Mennica bydgoska – prezentacja wystawy

 

17.00 – 1.00 Industrialna historia miasta. Na Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH₂O w Bydgoszczy – plenerowa wystawa posterowa

 

18.00, 20.00, 22.00 Hieronim Bosch. Dotknięty przez diabła – projekcja holenderskiego filmu dokumentalnego z 2015 roku w reżyserii Pietera van Huystee. Czas trwania: 86 min.

Pokaz odbywa się we współpracy z fundacją Art-House z Bydgoszczy, w ramach Bydgoskiego Aneksu do 13 Millenium Docs Against Gravity Film Festival. Będzie to premierowa projekcja filmu w Bydgoszczy.

 

19.00 – 22.00 Moje imię – odwiedź nasze stanowisko obsługiwane przez specjalistkę w sztuce kaligrafii i zobacz jak można, w piękny i finezyjny sposób, zapisać swoje własne imię (prowadzenie: Aleksandra Ćwikowska)

 

20.00 Kulturalnie wieczorową porą

Dzieje Pieniądza. Wojna trzydziestoletnia (1618-1648) – zapraszamy na pierwsze kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji.

 

 

Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8

17.00 – 18.30 Król Kazimierz w Bydgoszczy – warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wraz z rodzicami wspólnie wykonają, przy użyciu różnych materiałów, własne figurki przedstawiające króla Kazimierza III Wielkiego. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerami telefonów: 52 58 59 910, 11 lub 14. (Zajęcia poprowadzi Ewa Szczurek)

 

17.00 – 1.00 Kulturalnie wieczorową porą

Galeria Sztuki Nowoczesnej – prezentacja wystawy

 

17.00 – 1.00 Kulturalnie wieczorową porą

Henryk Cześnik – obrazy – prezentacja wystawy

 

17.00 – 01.00 Muzeum Utracone – prezentacja filmu o utraconych dziełach sztuki. Projekt Fundacji Sztuki Ad Artis (antresola)

 

 

Dom Leona Wyczółkowskiego, ul. Mennica 7

 

17.00 – 17.45 Pan Wyczółek prezentuje – zapraszamy rodziców z dziećmi na interaktywne oprowadzanie po wystawie Twórczość Leona Wyczółkowskiego. Aktorka, Karolina Suchodolska, wcielając się w lalkową postać Pana Wyczółka oprowadzi dzieci po ekspozycji i opowie o bydgoskim muzeum.

 

17.00 – 20.00 Na herbatce u Leona – zapraszamy dzieci do rozwiązywania plastycznych zagadek związanych z życiem i twórczością Leona Wyczółkowskiego, zebranych w książeczce edukacyjnej „Pan Wyczółek i tajemnice jego domu”.

 

17.00 – 1.00 Kulturalnie wieczorową porą

Twórczość Leona Wyczółkowskiego (1852 – 1936) – prezentacja wystawy

 

18.00 – 21.00 Puzzle dla malucha – specjalnie dla najmłodszych przygotowaliśmy dwie wielkoformatowe układanki. Ułożone puzzle ukażą prace Leona Wyczółkowskiego, które można odnaleźć na naszej wystawie.

 

 

Exploseum 17.00 – 20.00

 

17.00 – 20.00 – Podbij Exploseum – gra terenowa

17.00 – 20.00 – W fabryce – udostępnienie części budynków (nr 1115, 1133, 1137) do samodzielnego zwiedzania (tematyka prezentowanych ekspozycji: historia broni i uzbrojenia, Alfred Nobel, historia koncernu DAG i DAG Bromberg oraz proces produkcji nitrogliceryny i prochu bezdymnego)

 

Wybrane wydawnictwa MOB w promocji – 50%

 

NOC KONKURSÓW. Zbieraj pieczątki i wygrywaj nagrody!

Weź udział w KONKURSIE, odwiedź bydgoskie Muzea podczas Europejskiej Nocy Muzeów i zbierz minimum 8 stempli, które otrzymasz w kasach muzealnych. Wypełniony kupon wrzuć do SKRZYNKI w kasie MOB w Europejskim Centrum Pieniądza (ECP) przy ul. Mennica 4. Losowanie nagród odbędzie się 21 maja, o godz. 21.00, 21.30, 22.00, 22.30, 23.00 przed budynkiem ECP. Więcej informacji na stronie www.muzeum.bydgoszcz.pl.

 

NAGRODA SPECJALNA

Dla 3 osób, które zbiorą wszystkie pieczątki podczas Europejskiej Nocy Muzeów przygotowaliśmy nagrody specjalne!!!

 

 

Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

ul. Czerkaska 2

W godzinach od 17.00-01.00 istnieje możliwość zwiedzenia wystawy Wojska Lądowe. Od Cedyni do Karbali. Ponadto na gości czekają specjalne atrakcje:

– eksponaty na wyciągnięcie ręki

– możliwość przebrania się w historyczne mundury i sprawdzenia broni z

czasów II wojny światowej

– konkursy wiedzy historycznej z atrakcyjnymi nagrodami

– prezentacja historycznych pojazdów wojskowych

– czołg T72 od środka – wyjątkowa okazja zwiedzania wnętrza czołgu

– możliwość rozłożenia karabinka AK pod czujnym okiem Jednostki

Strzeleckiej 4033 Bydgoszcz

 

Muzeum Oświaty

ul. Marii Curie-Skłodowskiej 4

W programie:

– godz. 18.00 – Malarstwo z Pałuk i okolic – wernisaż wystawy Hanny Zawadzkiej – Pleszyńskiej oraz występ dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca Płomienie.

Muzeum zaprasza, w godzinach od 17.00 do 01.00, na zwiedzanie wystaw:

– Szkoła naszych dziadków i pradziadków (wspomnienie szkoły z okresu dwudziestolecia międzywojennego)

– Szkolnictwo w okresie PRL (wystawa wspomnień dla wszystkich, którzy w tym okresie wędrowali do szkoły z tornistrem na plecach)

– Drogi zdobywania zawodu nauczyciela (wystawa skierowana w szczególności dla nauczycieli i osób związanych z oświatą)

– Losy  bydgoskich nauczycieli w latach 1939 – 1945

– Marian Rejewski– genialny bydgoszczanin, matematyk i kryptolog (każda z odwiedzających osób będzie miała możliwość wykorzystać w praktyce symulator Enigmy)

oraz na prezentację prace wykonanych przez podopiecznych Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w Bydgoszczy im. gen. Stanisława Maczka dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej

 

 

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy

ul. Ryszarda Berwińskiego 4

W programie (od godz. 17.00 do 1.00):

– z okazji Roku Henryka Sienkiewicza prezentacja unikatowego wydania Ouo vadis. (egzemplarz znajdujący się w Muzeum opublikowało w Bostonie Little, Brown, And Company, w 1897 r. – wyprzedzając tym samym polską edycję!) Eksponat kryje pewną tajemnicę – o czym mowa? Przyjdźcie i przekonajcie się sami!

– nowa odsłona „saloniku konsula” z wyeksponowanym zabytkowym sekretarzykiem z tysiącem szufladek i skrytek – to prawdziwa gratka dla romantyków…

– wystawa Upominki w świecie dyplomacji wzbogacona o nowe – dotąd niepokazywane – eksponaty

– atrakcje dla miłośników militariów

– prezentacja zbioru archiwalnych fotografii, które przeniosą marzycieli w okres międzywojennej elegancji, bankietów i konferencji.

– możliwość przejrzenia amerykańskiej prasy codziennej – relacjonującej m.in. pierwsze kroki człowieka na księżycu!

– możliwość wejścia do słynnej kabiny ciszy

 

Las Gdański

ul. Gdańska 242

– stanowisko rurmistrza, „żywa diorama”, prezentacja replik historycznych narzędzi do obróbki drewna i wytwarzania drewnianych rur wodociągowych (stanowisko będzie obsługiwała osoba w stroju historycznym – pierwsze pokazy o godz. 18.00)

 

Wieża ciśnień

ul. Filarecka 1

17.00 – W krainie wróżek i olbrzymów – spotkanie z legendami i baśniami z Zielonej Wyspy, połączone z warsztatami plastycznymi
19.00 – Powstanie Wielkanocne 1916-2016 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem
20.00 – W krainie wróżek i olbrzymów – spotkanie z legendami i baśniami z Zielonej Wyspy, połączone z warsztatami plastycznymi
21.00 – Powstanie Wielkanocne 1916-2016 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem

 

Przewidziano nagrody dla uczestników warsztatów.

 

 

Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego w Bydgoszczy

ul. Nowogrodzka 3

18.00 – 19.00 – Spacer nad starym Kanałem Bydgoskim – wernisaż wystawy

19.00 – 01.00 – Kanał Bydgoski 240 lat historii – oprowadzanie po wystawie; zwiedzający będą mogli zapoznać się z historią Kanału Bydgoskiego, zobaczyć makietę stworzoną na podstawie Planu Lindnera z 1800 roku.  Zobaczyć będzie można również interaktywną makietę śluzy trapezowej oraz makietę śluzy Okole znajdującej się na nowym Kanale Bydgoskim (makieta wydrukowana została w technologii 3D).

Muzeum Fotografii przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy 

ul. Królowej Jadwigi 14

 

18.00 – Barwy Świata – Światłem Malowane – wernisaż wystawy

Coroczna wystawa uczniów Zespołu Szkół Chemicznych im. Ignacego Łukasiewicza w Bydgoszczy – przegląd prac, biorących udział w szkolnym konkursie fotograficznym. Z wystawą w Muzeum Fotografii uczniowie goszczą po raz dziesiąty. Na wystawę zapraszamy w szczególności osoby zainteresowane udziałem w bezpłatnym, kwalifikacyjnym kursie zawodowym – fotograf, który rozpocznie się od września w Zespole Szkół Chemicznych. Więcej informacji na: www.zsc.bydgoszcz.pl.

19.00 – 21.00 – Atelier otwarte – rodzinny portret w historycznym stroju, luksografia

21.00 – 22.00 – Pokaz slajdów – zdjęcia sympatyków i grup działających przy MF

22.00 – 0.00 – Atelier otwarte – rodzinny portret w historycznym stroju, luksografia

 

Więcej szczegółów na stronie www.muzeumfoto.byd.pl