Dzisiaj (19 marca) przypada 36-ta rocznica tzw. prowokacji bydgoskiej, która doprowadziła do pobicia przez Milicję Obywatelską działaczy Solidarności, którzy wyrazili swój sprzeciw wobec polityki władzy. Początek wydarzeń bydgoskich miał już jednak miejsce 16 marca.
Strajki odbywające się w 1980 roku zakończyły się podpisaniem Porozumień Sierpniowych, na mocy których zalegalizowano funkcjonowanie Niezależnego Samodzielnego Związku Zawodowego Solidarność. Swój związek zawodowy chcieli zarejestrować również rolnicy z Kujaw, na co zgody nie wyrażała ówczesna władza. 16 marca w siedzibie Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego przy ulicy Dworcowej w Bydgoszczy (tuż przy dworcu kolejowym) rozpoczął się strajk okupacyjny chłopów.
W odpowiedzi na zaistniałą sytuację na obrady Wojewódzkiej Rady Narodowej w dniu 19 marca udali się działacze Solidarności, aby wyrazić swoją solidarność ze strajkującymi. Z posiedzenia zostali wyproszeni siłą przez funkcjonariuszy MO. Miało dojść do pobić.
Zdaniem części historyków wydarzenia z sali dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego, były celowo zaplanowaną prowokacją służb państwa totalitarnego. Kilka miesięcy później został wprowadzony stan wojenny przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
Dzisiaj eksponowana jest przede wszystkim data 19 marca, której poświęcono w Bydgoszczy nawet ulicę. W marcu 1981 roku było jednak więcej istotnych wydarzeń. Dzień po incydencie na sali obrad Solidarność ogłosiła stan gotowości strajkowej oraz doszło do strajku ostrzegawczego na terenie województwa bydgoskiego. Strajkujące załogi odwiedził ówczesny lider Solidarności Lech Wałęsa. 23 marca pojawiła się groźba ogłoszenia strajku generalnego w całym kraju.
Kryzys udało się zażegnać dopiero 30 marca, gdy udało się osiągnąć wstępne porozumienie, które jednak nie spełniło postulatu rolników w sprawie możliwości rejestracji własnego związku zawodowego. Wydarzenia miały swój ciąg dalszy w kwietniu – 17 kwietnia zawarto porozumienie realizujące oczekiwania rolników. Niezależny Samorządny Związek Rolników Indywidualnych ,,Solidarność” został formalnie przez sąd zarejestrowany 12 maja.