Szansę pacjentki na przeżycie były niewielkie – 10 maja zespół pod przewodnictwem prof. Wojciecha Zegarskiego zdecydował się przeprowadzić nowatorską metodę leczenia nazywaną PIPAC. Był to pierwszy tego typu zabieg przeprowadzony w Europie Środkowej – pacjentka przeżyła.
Przykład udanego leczenia omawiany jest na trwającej od piątku w Bydgoszczy konferencji naukowej, w której uczestniczą specjaliście całego świata. Konferencja odbywa się na Collegium Medicum.
Pacjentka do Centrum Onkologii w Bydgoszczy przyszła z rozsianym rakiem żołądka. Jej rokowania nie były za wysokie, dlatego lekarze zdecydowali się zastosować nowatorską metodę leczenia. W ramach zabiegu laparoskopowoego, pacjentce podano lek (chemioterapię) w postaci tzw. burzy śnieżnej, czyli z połączeniem dwutlenku węgla. Przeprowadzone dwa miesiące później badania tomograficzne wykluczyły przerzuty nowotworu. Można powiedzieć, że pacjentkę o niskich rokowaniach udało się skutecznie wyleczyć.
Kilka tygodni temu prof. Wojciech Zegarski odsłonił przy ulicy Długiej swój autograf. Aleja Bydgoski Autografów jest miejscem wyróżnienia osób, którzy poprzez swoją działalność budują dobrą markę Bydgoszczy na zewnątrz.