Przy ulicy Jezuickiej 22, czyli w samym sercu Bydgoszczy powstała przestrzeń kreatywna dla rzemiosła. Dedykowana będzie ona przede wszystkim młodym twórcom. Będzie można skorzystać z mini zakładu stolarskiego, maszyny do szycia, ale też nowoczesnych technologii np. drukarki 3D.
– Niedawno do nas dotarła maszyna, która służy do wycinania i grawerowania za pomocą lasera. Mam nadzieję, że będzie często używane. Za regałem mamy natomiast malutką stolarnię – wyjaśnia Konrad Kamiński, ze Stowarzyszenia Pracownia, która przygotowywało przestrzeń kreatywną i będzie się nim opiekowało.
Pracownia Makerspace powstała natomiast w ramach unijnego projektu Forget Heritage, w ramach Interreg. Liderem projektu jest włoskie miasto Genua, Polskę reprezentują w nim Bydgoszcz i Warszawa. Celem inicjatywy jest ożywianie zabytkowej i historycznej tkanki miejskiej. Samorządowcy w ramach Forget Heritage dzielą się wzajemnymi doświadczeniami.
– Zabudowa na ulicy Jezuickiej powstała w innej rzeczywistości gospodarczej, tworzyła wówczas inny klimat tej części miasta. Gospodarka idzie do przodu i zmieniają się uwarunkowania. My w ramach tego projektu szukamy sensownego sposobu na wykorzystanie tego miasta – wyjaśniała zastępca prezydenta Maria Wasiak, która przyznała, że z podobnymi problemami boryka się właściwie prawie każde europejskie miasto.
Postanowiono w kamienicy przy ulicy Jezuickiej stworzyć przestrzeń kreatywną, w zorganizowanym przetargu najciekawszą ofertę na zagospodarowanie budynku przedstawiło stowarzyszenie Pracownia.
Jak działa Pracownia Makerspace będziemy mogli się przekonać w piątek o godziny 10:00 do 17:00 w ramach Drzwi Otwartych.
Program Dnia Otwartego w Pracowni:
10.00 – 12.00 zwiedzanie Pracowni Makerspace, punkt informacyjny
12.00 – 12.30 prezentacja o projekcie Forget Heritage
12.30 – 13.00 prezentacja o Pracowni Makerspace
13.00 – 14.00 zwiedzanie Pracowni,
14.00 – 15.30 warsztaty
15.30 – 17.00 zwiedzanie Pracowni
Za dostęp do możliwości Pracowni pobierany będzie abonament, którego wysokość nie została jeszcze ustalona. Nie ma być to jednak duża kwota, początkowo planuje się nawet promocyjne stawki. Docelowo bowiem Pracownia będzie musiała się utrzymywać bez wsparcia publicznego.