W czwartek odbyła się VII Edycja Festiwalu Kultury Węgierskiej, w trakcie której dowiedzieliśmy się o pomyśle utworzenia w Bydgoszczy interaktywnej trzymetrowej Kostki Rubika, będącej węgierskim wynalazkiem. Przy tej okazji Bydgoszcz poznawali uczniowie szkoły technicznej w Szombathely na Węgrzech. Obecny był także dyrektor szkoły Savaria.
Węgierskimi kolegami opiekowali się uczniowie z Zespołu Szkół Elektronicznych, którzy w Szombathely gościli przed rokiem. Gości z Węgier zakwaterował internat ,,Elektronika”. W czwartek odbyła się gra miejska, w trakcie której zagraniczni goście mogli poznawać węgierskie ślady w Bydgoszczy. Mówił o nich również konsul honorowy Marek Pietrzak. Węgrzy dowiedzieli się o tym, że w Bydgoszczy spoczywa Józef Traitler, inżynier kolejnictwa węgierskiego pochodzenia oraz o tym, że jako pierwszy koncepcje budowy Kanału Bydgoskiego zaproponował Węgier Florian Czaki. Przybliżono również postać Eryka Bazylczuka, bydgoszczanina który studiował w Budapeszcie, przez co stał się uczestnikiem wydarzeń rewolucji z 1956 roku. Ta część odbyła się w Bibliotece UKW.
Odbyło się także spotkanie z zastępcą prezydenta Mirosławem Kozłowiczem w ratuszu, który zaprosił gości, aby przy wyborze kierunku studiów rozważyli ofertę bydgoskich uczelni.
Konsul Marek Pietrzak zaprezentował dzisiaj również pierwszy raz koncepcje rozkładanej Kostki Rubika, która miałaby stać się w niedalekiej przyszłości kolejną atrakcją Bydgoszczy.
Co urzekło gości z Węgier w Bydgoszczy? Położenie nad Brdą oraz dość spora jak się okazuje ilość elementów polsko-węgierskich.