Kobieta i mężczyzna w pracy

Fot: Luca Cinacchio

Różnice między zatrudnieniem są nadal bardzo duże.

Wskaźniki

istnieje duża różnica w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn. Zwykle pracują oni w różnych branżach i na innych stanowiskach. Skąd takie różnice? Jedną z przyczyn są uwarunkowania historyczne. Wcześniej pracowali tylko mężczyźni, a kobiety na rynek wchodziły bardzo powoli. Rozwój gospodarki po II wojnie światowej oraz zabijanie mężczyzn na frontach pozwolił na wzrost aktywności zawodowej. Odbywało się to stopniowo i systematycznie.

 

Aktywność zawodowa

Według GUS obecnie kobiet aktywnych zawodowo jest około 48 procent, zaś mężczyzn 65,1. . Według danych od 2011 roku o 79 tysięcy zmniejszyła się liczba kobiet w wieku produkcyjnym. W porównaniu do tego liczba mężczyzn wzrosła o 90 tysięcy. Blisko 45% pracujących kobiet ma wykształcenie wyższe. Najmniejsza różnica aktywności zawodowej między kobietami a mężczyznami dotyczy tej grupy. Co trzecia i co szósty mężczyzna są zatrudnieni w sektorze publicznym. Więcej kobiet niż mężczyzn pracuje w niepełnym wymiarze godzin. Przyczyną tego stanu rzeczy jest to, że kobiety częściej opiekują się innymi lub same preferują taki system pracy. Przewagę kobiet można zauważyć w

takich sektorach, jak edukacja, gastronomia, sprzedaż, opieka zdrowotna i pomoc społeczna.

 

Praca w warunkach zagrożenia

W 2018 7,18 % zatrudnionych pracowało w warunkach zagrożenia. Wśród nich było około 84 % mężczyzn i 16 % kobiet. Związane były one ze środowiskiem pracy, jej uciążliwością oraz czynnikami mechanicznymi. Zagrożenia związane z uciążliwością pracy dotyczyły częściej kobiet niż mężczyzn.

 

Bezrobocie

Od 2011 roku liczba bezrobotnych kobiet zmniejszyla się o 60% mężczyzn zaś o 52%. Trzeba też zwrócić uwagę na to, czy osoby są zarejestrowane jako bezrobotne. W tym aspekcie jest więcej kobiet (o 109 tysięcy).Z roku na rok zmniejsza się stopa bezrobocia wśród kobiet i mężczyzn (zgodnie o 6,2 i 4,4 p.proc). Zazwyczaj wyższa stopa bezrobocia jest wśród kobiet (oprócz przedziału 25-29 i 55 wzwyż).

 

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez GUS im wyższe wykształcenie tym niższa stopa bezrobocia. W przypadku mężczyzn ta różnica wynosi 9,4 p.proc.

 

Bierni zawodowo

Osoby bierne zawodowo nie są ani zatrudnione ani nie mają statusu osoby bezrobotnej. Statystycznie więcej biernych zawodowo jest kobiet. Najczęstszymi przyczynami są emerytura oraz obowiązki rodzinne. U mężczyzn zaś na pierwszym miejscu jest nauka.

 

Wynagrodzenie

Mężczyźni otrzymują większe wynagrodzenie od kobiet w wielu grupach. Najwyższa różnica(26%) jest w grupie „Przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy”. To pokazuje, że kobiety nadal są dyskryminowane, jeśli chodzi o stanowiska kierownicze, Kobiety większe wynagrodzenie otrzymują w sekcji budownictwo, która jest jednocześnie sekcją z najmniejszym odsetkiem zatrudnionych kobiet.