Więcej ozdrowieńców niż aktualnie chorych. Analitycy opracowali również scenariusze dla kujawsko-pomorskiego

Fot: Martin Lopez

Fot: Martin Lopez

Według najnowszych danych obecnie w województwie kujawsko-pomorskim jest 262 osoby chore na COViD-19, mamy natomiast ponad 281 ozdrowieńców i 34 zgony. Pierwszy raz mamy zatem sytuację, gdy liczba osób, które wyzdrowiały przekroczyła liczbę aktualnie chorych. To oczywiście dobra informacja, ale trzeba nadal mieć się na baczności.

 

Przyjmuje się co do zasady, że osoby które przebyły chorobę w dużym stopniu mogą być uodpornione przed ponownym zachorowaniem. W ten sposób wykuwa się właśnie zbiorowa odporność.

 

 

Analitycy z firmy ExMetrix, którzy z dość dużą skutecznością szacowali prognozy liczby zachorowań dla naszego kraju, dzisiaj pierwszy raz przedstawili prognozy wyłącznie dla województwa kujawsko-pomorskiego. Prezentację prognoz dla konkretnych województw wymusiła sytuacja na Śląsku, gdzie duże wzrosty zachorowań zaburzają model dla całego kraju.

 

Dzisiaj mamy potwierdzone 577 zachorowań w kujawsko-pomorskim (jak przyznaje jednak minister zdrowia, chorych bezobjawowych może być więcej). Wykres pokazuje, że krzywa zachorowań zaczyna się dla naszego województwa spłaszczać. Gdyby utrzymać obecne obostrzenia, to według analizy ExMetrix do 24 czerwca łączna liczba zachorowań powinna przekroczyć 700, zakładając,że średnio będzie przybywać mniej niż 5 przypadków dziennie – przy takim stanie z uwagi na przybywających ozdrowieńców, liczba osób aktualnie chorych powinna systematycznie spadać. Gdyby zdjąć jednak wszystkie obostrzenia, w tym również konieczność trzymania 2 metrowego dystansu, to w drugiej połowie czerwca przekroczymy 1 tys. zachorowań i będzie nam przybywać po kilkanaście przypadków zachorowań dziennie.

 

Model dla kujawsko-pomorskiego z trzema scenariuszami / graf: ExMetrix

 

Do tej pory najwięcej potwierdzonych jednocześnie chorych mieliśmy 20 kwietnia – 365 osób. Od tego momentu liczba ta systematycznie spada.

 

Codziennie aktualizowane wykresy publikujemyCOVID-19 – dane statystyczne