Przy placu budowy S-5 mieściło się grodzisko sprzed blisko tysiąca lat

Przy placu budowy S-5 mieściło się grodzisko sprzed blisko tysiąca lat

Na przełomie XI i XII wieku północną granicę Polski tworzyły trzy grody – Wyszogród (Fordon) – Pawłówek – Nakło. Po Pawłówku pozostało bardzo niewiele, również niewiele wiemy o jego losach. Jedyne co dzisiaj pozostało to uwarunkowania terenu oparte o zachodnie umocnienia. Tak prezentują się one na ujęciach lotniczych.

 

Grodzisko w Pawłówku powstało w XI wieku, zostało natomiast zniszczone w XII wieku, co jest główną przyczyną małej wiedzy na jego temat. Najpopularniejsza hipoteza głosi, że gród został zniszczony w trakcie wojny Bolesława Krzywoustego z Pomorzanami w latach 1113-1116. Przypadkowego okrycia pozostałości po grodzisku dokonali mieszkańcy okolic w XIX wieku, wtedy też przeprowadzano amatorskie badania. Na początku I wojny światowej w czasie budowy okopów pozostałości umocnień grodziska zostały poważnie uszkodzone. W latach 2009-2010 archeolodzy z UMK przeprowadzili badania ratownicze, w trakcie których odnaleziono i udokomentowano około 130 obiektów o wartości kulturowej – Dane, którymi na tym etapie prac dysponujemy, pozwalają przypuszczać, że miejsce to pełniło istotną rolę na pograniczu kujawsko-pomorskim w okresie wczesnego średniowiecza – napisano w podsumowaniu badań.

 

 

 

Patrząc z punktu widzenia dzisiejszego zagospodarowania, pozostałości grodziska to obszar pomiędzy stacją benzynową i torami kolejowymi. Obok budowany jest obecnie duży węzeł drogi ekspresowej S-5 Pawłówek, który łączyć będzie się z ulicą Grunwaldzką przebiegającą przez Bydgoszczy.