Ponad 2,2 mln zł grantu otrzymało UTP na badania dotyczące hodowli zwierząt

Narodowe Centrum Nauki w konkursie OPUS przyznało Wydziałowi Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego grant na badania dotyczące stymulacji rozwoju embrionalnego na modelu kury domowej. Wartość tego grantu to 2 mln i 207 tys. zł.

Dokładna nazwa realizowanego projektu badawczego dzięki wsparciu z programu OPUS to: ,,Probiotyki i prebiotyki- mechanizm ich oddziaływania na zdrowotność jelit i wydajność organizmu kury od okresu przedwylęgowego do pełnej dojrzałości zwierzęcia, poprzez wczesną modulację mikrobiomu. OVOBIOM”.

 

Wiadomo, że zdrowie zwierzęcia ma swoje odzwierciedlenie w kondycji wewnętrznych organów i fizjologii. Zwraca uwagę znaczący brak informacji na temat interakcji komórek jelita z bakteriami probiotycznymi i efektów tych oddziaływań, np. informacji o tym, co wpływa na zdolność probiotyków do produkcji nowych grup bioaktywnych metabolitów (postbiotyków, lantibiotyków i neurotransmisterów) w organizmie gospodarza – informuje UTP – Celem prac badawczych projektu OVOBIOM jest dostarczenie nowej wiedzy na temat mechanizmów funkcji probiotyków i prebiotyków w jelicie, poprzez wczesną stymulację mikrobiomu in ovo.

 

Projekt badawczy umożliwia wspieranie finansowe doktorantów. Badania będą realizowane we współpracy z naukowcami z innych ośrodków – W celu zrealizowania badań, zawiązano interdyscyplinarną i międzynarodową sieć współpracy, z zaangażowaniem wybitnych zespołów UTP w Bydgoszczy, UMK w Toruniu, Poznańskiego Parku Naukowo Technologicznego (PPNT), EURECAT Technology Centre of Catalonia, Waterford Institute of Technology (WIT), Teagasc Agriculture and Food Development Authority oraz Uniwersytetu Molise – zaznacza Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy.