Przy udziale funduszy europejskich w części zakładów karnych realizowanych jest program POWER, w ramach którego skazani mogli zdobywać kwalifikację zawodowe, po czym w okresie skazania podejmować pracę, na czym zyskiwali też przedsiębiorcy. Z powodu pandemii COVID-19 program został chwilowo zawieszony, w lipcu nastąpiło jego wznowienie.
W okręgu penitencjarnym bydgoskim szkolenia zawodowe prowadzą cztery zakłady: Areszt Śledczy w Bydgoszczy w kierunku nowoczesnych technologii budowlanych i profesjonalnego sprzątania; zakład karny w Inowrocławiu w kierunku robotnika budowlanego; zakład karny w Potulicach w kierunku tapicera oraz Zakład Karny w Koronowie w kierunku brukarza.
Od lipca br. skazani mogą podnosić swoje kwalifikacje w zakresie: robót remontowo – budowlanych, prac stolarsko – tapicerskich, profesjonalnego sprzątania oraz brukarza. W latach ubiegłych podnosili także swoje kwalifikacje w zakresie gastronomii i obsługi kelnerskiej, opieki nad osobami starszymi, chorymi lub niepełnosprawnymi, prac ogrodniczych oraz mogli uzyskać uprawnienia do obsługi wózków widłowych, spawania metodą MAG lub wykonywania prac elektrycznych do 1kV – informuje por. Agnieszka Wollman, rzecznik prasowy Służby Więziennej w okręgu bydgoskim. Do tej pory w ramach POWER odbyło się 184 cykli szkoleniowych, w których udział wzięło 2089 osadzonych.
Blisko 1,5 tys. absolwentów tych szkoleń podjęło pracę w ramach rządowego programu ,,Praca dla więźniów”.