W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o odzyskanych przez Policję dziełach sztuki, które zostały zrabowane w czasie II wojny światowej w Bydgoszczy, w dużej mierze były to dzieła Leona Wyczółkowskiego. Dzisiaj przypada wspomnienie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jedno z najważniejszych świąt w polskim Kościele. Z tej okazji warto przybliżyć jeden z odzyskanych dzieł.
Wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej wpisuje się jako ikona do jednego z ważniejszych symboli naszej kultury. O jego szczególnym znaczeniu świadczy odbywająca się po polskich parafiach peregrynacja kopii obrazu, która w ubiegłym roku gościła również przez kilka miesięcy w Diecezji Bydgoskiej.
Reprodukcję obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej najprawdopodobniej w 1931 roku popełnił też bydgoski mistrz pędzla Leon Wyczółkowski. Namalowana przez niego ikona została zrabowana w trakcie II wojny światowej, ale w ostatnim czasie dzięki działaniom policyjnym, pod nadzorem prokuratury udało się ten obraz odzyskać:
Znawcy ikon zapewne zauważą, że dość istotna kwestia sprawia, że nie jest to zbyt wierna kopia oryginału z Jasnej Góry – mianowicie postać dzieiątka Jezus znajduje się na lewo od Matki Bożej, gdy w oryginale jest po prawej.