Patronka Inowrocławia może pojawić się na banknocie o najwyższym nominale

W 2017 roku Narodowy Bank Polski wypuścił do obiegu banknoty o wartości 500 zł z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego, pojawia się też symbol husarii, którą władca ten dowodził w słynnej bitwie pod Wiedniem, po drugiej stronie banknotu jest zaś Pałac Wilanowski. NBP planuje również wprowadzenie banknotów o nominale 1 tys. zł.

Prezes NBP Adam Glapiński oświadczył, że na banknocie tysiączłotowym powinna się znaleźć kobieta, sugerując Jadwigę Andegaweńską. A właściwie św. Jadwigę, bowiem w czerwcu 1997 roku papież św. Jan Paweł II zakończył jej kanonizację. Od 2008 roku jest również ona patronką Inowrocławia, co potwierdził dekretem papież Benedykt XVI. Jak podkreśla jednak Glapiński, uhonorowanie Jadwigi Andegaweńskiej na banknocie to na razie tylko jego prywatny pogląd.

 

Jedną z pierwszych decyzji Rady Miejskiej po powrocie Inowrocławia do Polski, było nazwanie jej imieniem głównej ulicy w centrum. Na inowrocławskim rynku znajduje się również jej pomnik. Heraldycy wskazują, że lilia nad orłem białym w herbie Inowrocławia, to symbol rodu Andegawenów.