Jakie są rodzaje dźwigów i kiedy się z nich korzysta?

Jakie są rodzaje dźwigów i kiedy się z nich korzysta?

Od kilkunastu lat branża budowlana przeżywa rozkwit. Budowa osiedli mieszkaniowych czy domów jednorodzinnych wymaga użycia maszyn budowlanych, w tym dźwigów. Z jakich dźwigów korzystają firmy budowlane?

Rodzaje dźwigów spotykane na placu budowy

Podziału dźwigów można dokonać, biorąc pod uwagę m.in. sposób ich budowy i ich możliwości przemieszczania. Ze względu na ten drugi parametr wyróżnia się:

  • Żurawie wieżowe. Ten rodzaj dźwigów najczęściej mają na myśli osoby, które nie są związane z branżą budowlaną. To wielkogabarytowe dźwigi stacjonarne, które można spotkać na budowach obiektów o różnym charakterze.
  • Żurawie ruchome (samojezdne). Jak wskazuje ich nazwa, są one mobilne. Charakterystyczne jest dla nich umiejscowienie na podwoziu samochodowym. W rezultacie mają one szerokie zastosowanie – nie ogranicza się ono tylko do branży budowlanej.

Jak wyglądają żurawie ruchome? O tym, że wybór w obrębie tej kategorii dźwigów jest spory, można się przekonać, przeglądając galerię zamieszczoną na stronie lewandowska-dzwigi.pl. Powodem konstruowania żurawi ruchomych o tak różnych parametrach jest zróżnicowany charakter prac, do jakich angażowane są te maszyny.

 

Nie tylko konstrukcja – czym jeszcze różnią się dźwigi?

Współcześni producenci maszyn dźwigowych odpowiadają na różne potrzeby klientów, efektem czego jest szeroki wybór m.in. dźwigów samojezdnych. Między sobą różnią się one konstrukcją i parametrami. Najważniejsze z nich to:

  • Maksymalna ładowność. Dźwig może unieść materiały o różnej wadze, np. do 8 ton lub do 750 ton. To jeden z podstawowych parametrów przy wyborze dźwigu.
  • Maksymalna długość wysięgnika teleskopowego. Ma ona znaczenie dla wysokości, na jaką można podnieść materiały, jak i dla zasięgu pracy.
  • Maksymalny promień. Jest to parametr, który określa, na jaką odległość dźwig może przenieść ładunek.

Firmy oferujące usługi dźwigowe zapewniają fachowe wsparcie przy wyborze dźwigu. Decyzję taką podejmuje się, korzystając np. ze specjalistycznego oprogramowania CAD. To minimalizuje ryzyko pomyłki – czyli wyboru sprzętu nieadekwatnego do zaplanowanych prac. Rezultatem jest terminowe wykonanie zadań.

 

Kto najczęściej korzysta z usług dźwigowych?

Największe zapotrzebowanie na usługi dźwigowe zgłaszają firmy budowlane. Regułą jest, że deweloperzy przy każdej inwestycji współpracują z podwykonawcami specjalizującymi się w usługach dźwigowych. Zastosowanie dźwigów jest jednak znacznie szersze. Wykorzystują je także:

  • Firmy wykonujące infrastrukturę drogową. Wśród nich są też firmy zajmujące się montażem reklam wielkopowierzchniowych i banerów.
  • Firmy specjalizujące się w rozładunku i załadunku. Dzięki wykorzystaniu żurawi ruchomych są one w stanie szybko rozładować lub załadować np. samochody, bez względu na wagę ładunku.
  • Firmy zajmujące się infrastrukturą telekomunikacyjną. Żurawie ruchome są szeroko wykorzystywane przy pracach związanych z konstrukcją bądź serwisem wież telekomunikacyjnych (telefonii komórkowej).

Z usług dźwigowych korzystają też firmy usuwające skutki katastrof budowlanych, zajmujące się kontrolowanymi rozbiórkami czy konstrukcją i serwisem farm wiatrowych. Najrzadziej zapotrzebowanie na sprzęt tego typu zgłaszają klienci indywidualni – zazwyczaj potrzebują oni dźwigu przy budowie domu. Takie usługi zawsze obejmują wynajem dźwigu wraz z operatorem.