Szopiński chce, aby premier Morawiecki objął bydgoski respirator patronatem



W 2020 roku zespół naukowy dzisiejszej Politechniki Bydgoskiej w ciągu kilku tygodni opracował prototyp polskiego respiratora, który zyskał wstępnie bardzo wysokie oceny. Masowa produkcja jednak pomimo upływu kolejnego 1,5 roku się nie rozpoczęła. Zdaniem posła Jana Szopińskiego premier Mateusz Morawiecki powinien objąć patronat nad tym wynalazkiem.

Stwierdzono, iż zaprezentowany respirator dorównuje respiratorom obecnie znajdującym się w użytkowaniu w szpitalach, a w niektórych funkcjach je przewyższa – tak o respiratorze CoViVENTIL UCM02, którego prototyp opracowano na Politechnice Bydgoskiej, pisze wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki, opierając się na ocenach polskich specjalistów, w odpowiedzi na interpelację posła Jana Szopińskiego. Do tej pory powstało tylko 10 prototypowych modeli tego respiratora.

 

Do postępu prac we wdrażaniu produkcji CoViVENTIL UCM02 na masową skalę odniósł się na konferencji prasowej poseł Jan Szopiński z Lewicy – Moim zdaniem jeżeli zdołaliśmy na świecie opanować kwestię dotyczącą badań szczepionki, to tym bardziej respiratora, który przypominam był gotowy już w 2020 roku – ocenia parlamentarzysta – W związku z tym, w sposób bardzo miły,sympatyczny, aby nikogo nie drażnić zwracam się z oficjalną interpelacją do pana premiera Mateusza Morawieckiego, aby swoim autorytetem zechciał objąć patronat.

 

Od sierpnia 2021 roku czynione są starania o przeprowadzenie badań funkcjonalności respiratorów na zwierzętach. Obecnie uzyskana jest zgoda II Lokalnej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach w Warszawie, pozyskane są środki na te badania oraz podpisana jest umowa pomiędzy Politechniką Bydgoską a Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) o wykonanie tych badań przez zespół SGGW. Oczekiwany jest termin rozpoczęcia badań – informuje wiceminister Bernacki. Dopiero po tych badaniach będzie można złożyć wniosek o rejestrację respiratora do użytkowania w szpitalach, w praktyce pozwoliłoby to uruchomić w Bydgoszczy nowy rodzaj przemysłu, który w Polsce do tej pory się nie rozwinął.

– W odpowiedziach, które uzyskałem – znajdujemy tego typu sformułowania, że te respiratory polskie są lepsze niż respiratory zagraniczne, że są one konkurencyjne pod względem ceny, w związku z czym sami państwo przyznacie, że moje działanie i moja prośba do pana premiera jest jak najbardziej uzasadniona – ocenia poseł Szopiński.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/ZdJGUdHNTKY” title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen ]