Są pierwsze wizualizację jak wyglądać będzie Plac Kościeleckich

Od dłuższego czasu trwają przygotowania do rewitalizacji Placu Kościeleckich. Wczoraj Urząd Miasta opublikował pierwsze wizualizację jak ma się zmienić to miejsce. Kształt remontu konsultowany był z Radą ds. Estetyki. W maju ogłoszony ma zostać przetarg na prace budowlane.

Po przetargu dowiemy się ile ta inwestycja będzie kosztować, przy czym kwotę 5 mln zł Bydgoszcz pozyskała już z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Rewitalizacja ma się zakończyć w przyszłym roku.

 

– Metamorfoza Placu Kościeleckich to zadanie wymagające dbałości o każdy detal. Dla osób korzystających z komunikacji publicznej to miejsce będzie pierwszym postawieniem stopy na bydgoskiej Starówce, dla studentów uczących się w pobliskim Uniwersytecie i pracowników biurowca miejscem wytchnienia i odpoczynku. Chcemy, aby Plac był przyjazny dla pieszych i spójny ze śródmiejskim stylem. Nad estetyką tego miejsca pracujemy wspólnie z Radą ds. Estetyki. Wszystkie prace prowadzone będą z myślą o zachowaniu rosnących kasztanowców w jak najlepszej formie oraz likwidacji szpecących plac betonowych murków – mówi wiceprezydent Michał Sztybel odpowiedzialny za miejskie inwestycji.

 

 

 

 

Miejsce do odpoczynku wśród kolorowych kwiatów

Ogłoszenie przetargu na roboty budowlane planowane jest w maju br. Plac Kościeleckich po rewitalizacji zyska charakter otwartej zielonej przestrzeni w centrum miasta. Uzupełnieniem alei spacerowej będzie montaż elementów małej architektury. Estetyczne i wygodne ławki sprawią, że Plac stanie się miejscem wypoczynku i spotkań pobliskiej uczelni, centrum biznesowego, ośrodka kultury i kościoła.

 

Plac Kościeleckich pozostanie węzłem komunikacyjnym, dlatego tak ważna jest likwidacja barier architektonicznych w tym miejscu. Pojawią się dwa przejścia pomiędzy częścią północną, a południową, a wejścia na skwer od jego szczytów zostaną wyprofilowane. W ramach robót przebudowane zostaną również wewnętrzne instalacje podziemne.

 

Chodniki w śródmiejskim stylu

Poza częścią „centralną” przebudowane zostaną strefy przystankowe oraz chodniki przy sąsiadujących budynkach. Modernizacji ulegnie również nawierzchnia drogowa na całym Placu niemalże do skrzyżowania z ul. Długą i Pod Blankami. Stanowiska postojowe zostaną zabrukowane kamienną kostką. Chodniki będą przebudowane zgodnie z historycznym wzorem. Zastosowane zostaną płyty kamienne oraz kamienne opaski. Cześć chodników od strony ul. Bernardyńskiej otrzymała już nową nawierzchnię wraz z rozbudową ul. Kujawskiej.

 

Opady deszczu pod kontrolą

W podziemnej części Placu powstanie zbiornik retencyjny. To ważny element rozbudowy systemu bydgoskiej kanalizacji deszczowej. Rozwiąże on problem zalewanych ulic podczas intensywnych opadów. Zgromadzona woda będzie wykorzystywana do podlewania okolicznej zieleni w czasie suszy. Ta część inwestycji realizowana będzie przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Bydgoszczy. Dodatkowo zmodernizowane zostaną dwa odcinki kanalizacji deszczowej w ciągu północnym i południowym.