Do poczytania na okres świąteczno-noworoczny

Do poczytania na okres świąteczno-noworoczny

Dla większości z nas okres świąteczno-noworoczny to czas, w którym mamy trochę więcej czasu dla siebie. Jest to doskonała okazja, aby nadrobić zaległe lektury. Przygotowaliśmy zestawienie naszych publikacji z ostatniego czasu, którymi warto w tym okresię za interesować.

Unia Europejska nie ma jednoznacznego stanowiska na Nowy Jedwabny Szlak, a gospodarka Chin zwalnia – Rosyjska agresja na Ukrainę wstrząsnęła światowymi łańcuchami dostaw, w szczególności na linii Europa – Chiny. Pojawiają się też symptomy wskazujące, że gospodarka chińska może zacząć hamować. Taka sytuacja sprawia, że pojawia się kluczowe pytanie – co dalej z Nowym Jedwabnym Szlakiem? Publikacja podsumowująca konferencję zorganizowaną na 100-lecie portu morskiego Gdynia.

 

Podsumowanie II Bydgoskiego Forum Bursztynowego Szlaku –  podsumowanie odbywającej się w październiku konferencji o potencjale Węzła Logistyczneo Bydgoszcz.

Trwa rok pod patronatem Józefa Wybickiego. Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek – Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy poświęcony Józefowi Wybickiemu. Inicjatorem wydania waloru filatelistycznego, upamiętniającego twórcę słów rodzimego hymnu, było Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

Budowanie nowoczesnych tramwajów to element dziedzictwa Bydgoszczy – o kartce pocztowej i znaczku pocztowym wydanych na 60. rocznicę rozpoczęcia prac nad pierwszym polskim tramwajem przegubowym.

 

Polacy budują bazę na Antarktyce – Taki projekt zdarza się raz na 50 lat. W ekstremalnie surowych, antarktycznych warunkach, ponad 14 000 kilometrów od domu

 

Ta książka to przewodnik po wyobraźni – Ludzie fantazjują od zawsze, wyobraźnia jest bardzo ważna u dzieci, ale fantazjują przecież też dorośli już o bardziej dorosłych sprawach. Bez fantazjowania świat nie zmieniałby się tak jak się zmienia, bowiem bez marzeń o bardziej idealnym ustroju i podbijaniu kosmosu zapewne nie byłoby takiego postępu cywilizacyjnego. Książka dr Łukasza Jacha ,,Wyobraź to sobie!” to swego rodzaju instrukcja o bujaniu w obłokach.

 

Książka, która może pomóc zrozumieć fenomen historii Rzymu – Ciekawą podróż po starożytnym Rzymie nie tylko w aspekcie militarnych podbojów, ale też problemów i napięć politycznych, które istniały niemal przez całe istnienie tego imperium, przedstawia w książce ,,Starożytny Rzym – od Romulusa do Justyniana” Thomas R. Martin, który jak sam przyznaje na wstępie swojego dzieła, przez ponad 40 lat wykładał historię starożytnego Rzymu. Jego dzieło wydał Uniwersytet w Yale w 2012 roku, w tym roku (2022) Wydawnictwo Poznańskie wydało polski przekład.

 

W Rosji jeszcze w XIX wieku było niewolnictwo. Czy to przejawia się na współczesność? – Książka Borysa Kierżencewa to tak naprawdę samobiczowanie się Rosjan za czasy pańszczyźniane. Dużo złego można powiedzieć o pańszczyźnie również w Polsce, to jednak ta w rosyjskim wydaniu traktowała w wyjątkowo podły sposób obywateli. Pańszczyzna została zniesiona w Imperium Rosyjskim dopiero w drugiej połowie XIX wieku, do tego czasu około 3 mln obywateli było niewolnikami, z którymi właściciele ziemscy mogli robić co chcieli np. przegrywać w karty – Żywy towar, którym handluje się na bazarach – pada sformułowanie w książce.

 

100 lat Senatu RP. Kto w wówczas reprezentował Bydgoszcz? – 28 listopada 1922 roku pierwszy raz zebrał się Senat II RP – druga izba polskiego parlamentu została utworzona na mocy uchwalonej rok wcześniej przez Sejm Ustawodawczy Konstytucji Marcowej. Główne obchody 100. rocznicy odbyły się 28 listopada br. z udziałem wszystkich senatorów, którzy od 1989 roku zasiadali w Senacie, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i marszałek Sejmu Elżbiety Witek.