Powiat inowrocławski obchodzi rok generała Władysława Sikorskiego



Fot: Powiat Inowrocławski

Fot: Powiat Inowrocławski

Decyzją Rady Powiatu rok 2023 będzie tematycznie poświęcony w powiecie inowrocławskim postaci gen. Władysława Sikorskiego – jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości tworzył w Galicji polskie siły zbrojne, później był oficerem w wojnie polsko-bolszewickiej; w wolnej Polsce był przez kilka miesięcy premierem i ministrem spraw zagranicznych; podczas II wojny światowej przez prawie 4 lata był premierem polskiego rządu na uchodźstwie. Generał Sikorski zginął w katastrofie lotniczej na Gibraltarze, która do dzisiaj budzi emocje.

Z punktu widzenia Kujaw ważnym elementem jego życiorysu było nabycie w 1923 roku dworku w Parchaniu niedaleko Inowrocławia, w dzisiejszej gminie Dąbrowa Biskupia. W tym dworku spędzał sporo czasu, stąd też można mówić o nim, że mieszkał na terenie powiatu inowrocławskiego.

 

Radni rok 2023 ustanowili pod patronatem generała Sikorskiego już jesienią, natomiast na początku stycznia odbyło się spotkanie Komitetu Organizacyjnego Obchodów Roku generała Władysława Sikorskiego z udziałem starosty Wiesławy Pawłowskiej. Rozmawiano przede wszystkim o planie wydarzeń towarzyszących rokowi generała Sikorskiego. Planowanych jest szereg inicjatyw są wśród nich m.in. posadzenie „dębu Sikorskiego” przy Zespole Szkół Budowlanych, których patronem jest generał, rajdy – rowerowy i pieszy, wydawnictwo poświęcone związkom Władysława Sikorskiego z Powiatem Inowrocławskim, konkursy – plastyczny, historyczny i fotograficzny, pikniki i wystawy, gra terenowa, turnieje piłkarski, siatkówki i brydżowy czy zawody strzeleckie. Planowany jest też pokaz mody lat 30., stworzenie muralu, zlot szkół noszących imię generała, produkcja specjalnego słuchowiska, akcja poszukiwania grobów żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w regionie, czy wyprawa rowerowa do Tuszowa Narodowego, gdzie urodził się Władysław Sikorski i gdzie znajduje się poświęcona mu izba pamięci. Starosta Wiesława Pawłowska zgłosiła także propozycję do władz Dąbrowy Biskupiej o umożliwienie zwiedzenia dworku generała w ramach spotkania wyjazdowego.