W czwartek obradowało 120-osobowe Kolegium Elektorów, które dokonało wyboru nowego rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Dotychczasowy rektor prof. Jacek Woźny kończy drugą kadencję i zgodnie z przepisami nie może się ubiegać o trzecią. O funkcję rektora ubiegali się: prof. Jarosław Burczyk, dr hab. Artur Laska oraz prof. Bernard Mendlik.
Kolegium Elektorów składało się z osób wyłonionych przez społeczność akademicką. W pierwszej turze wygrał prof. Burczyk na którego zagłosowało 51 elektorów, drugi wynik uzyskał prof. Mendlik z 38 głosami, a na dr hab. Laskę zagłosowało 28. Z racji tego, że żaden z kandydatów nie uzyskał przynajmniej 50% poparcia pomiędzy dwójką z najlepszymi wynikami przeprowadzono głosowanie w drugiej turze. Pomimo wyraźnego zwycięstwa prof. Burczyka w pierwszym głosowaniu, w drugiej turze wymaganą większość uzyskał prof. Benard Mendlik – 64 glosy (czyli można powiedzieć, że wyborcy dr hab. Artura Laski przenieśli swoje głosy na niego).
Prof. dr hab. Bernard Mendlik jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) i Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Kwalifikacje I stopnia (obecnie doktorat) uzyskał w dyscyplinie prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (1999). Także w poznańskiej Akademii Muzycznej uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej – dyrygentura (2006).
Dyrektor Instytutu Edukacji Muzycznej UKW w Bydgoszczy (2012-2015), a po przekształceniu Jednostki – Dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej UKW w Bydgoszczy 2015 – do dzisiaj). W latach 2008-2012 pełnił funkcję Prorektora ds. Organizacji i Rozwoju UKW w Bydgoszczy. W tym czasie był Kierownikiem Projektów finansowanych ze środków unijnych RPO: Budowa Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu UKW oraz Budowa Biblioteki Głównej UKW w Bydgoszczy. Jego dorobek artystyczny koncentruje się na pracy z Chórem Akademickim UKW w Bydgoszczy. Uzyskał liczne nagrody i wyróżnienia, uczestnicząc w międzynarodowych i krajowych koncertach, konkursach oraz festiwalach chóralnych.
Dla Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy przygotowuje partie chóralne wielkich form wokalno-instrumentalnych. W 2004 r. był doradcą językowym Chóru Radia Berlińskiego i współpracował przy koncertach w Filharmonii Berlińskiej prowadzonych przez Sir Simona Rattle`a. Promotor 7 rozpraw doktorskich, recenzent w postępowaniach o tytuł profesora, w przewodach habilitacyjnych i doktorskich. Jest Dyrektorem Programowym Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Akademickich – Akademickie Kolędowanie, odbywającego się od 2008 roku w Bydgoszczy. Członek Jury na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach muzyki chóralnej. Członek Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego. V-ce Prezes Zarządu Kujawsko Pomorskiego Ośrodka AZS, V-ce Prezes ds. Sportu ASZ UKW w Bydgoszczy. W latach 2010-2017 pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Naukowo-Programowej Kazimierzowskiego Uniwersytetu III Wieku przy UKW w Bydgoszczy. W roku 2014 otrzymał tytuł profesora w dziedzinie: sztuki muzyczne.
W 2014 r. ukończył Podyplomowe Studia MBA na Wydziale Finansów i Zarządzania Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. Odznaczony Brązowym (2003) i Złotym Krzyżem Zasługi (2011). Honorowy Obywatel Miasta Wągrowca – (2014), Złoty Medal za Długoletnią Służbę (2022), Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2023), Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2023).
Niektórzy kwestionują legalność wyborów
Doktorant na UKW Mateusz Nesterok uważa, że procedura wyborcza nie była przeprowadzona w pełni legalnie co może podważać wyniki. Nesterok uważa, że elektorzy wybierani przez studentów (ustawowo muszą oni stanowić co najmniej 20% ogółu) nie byli wybranie w wyborze powszechnym np. poprzez głosowanie elektroniczne, ale wybrał ich Parlament Samorządu Studenckiego UKW, gdy w jego opinii zgodnie z przyjętym Regulaminem Samorządu Studenckiego UKW każdy student powinien mieć czynne i bierne prawo wyborcze. Pada też zarzut, że nie zorganizowano publicznej debaty dla wszystkich zainteresowanych z kandydatami na rektora, ale jedynie dla członków Kolegium Elektorskiego.
Nesterok wyjaśnia nam, że nie uważa wybory prof. Mendlika jako złego wyboru, ale domaga się o zachowanie zasad.