W skali Unii Europejskiej blisko 36% dzieci do 3 roku życia objętych jest opieką żłobkową, w Polsce ten wskaźnik nieznacznie przekracza 15%. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest nadal niewielka dostępność żłobków – w Polsce pod koniec 2022 roku było miejsc odpowiadających około 25% populacji do 3 roku życia (dane z raportu NIK), przy czym sieć żłobków nie jest rozłożona równomiernie i spory procent gmin nie ma żadnych miejsc żłobkowych (na koniec 2022 roku było to ponad 45% gmin). W praktyce miejsca w żłobkach przy takiej strukturze były obłożone w 83%.
Według zaleceń Rady Unii Europejskiej z Barcelony wczesna edukacja powinna wynieść 45%, ma to zwiększyć udział kobiet w rynku pracy oraz rozwój dzieci. Do 45% celu daleko jeszcze zachodniej Europie, ale znacznie dalej Polsce.
Dane o tym, że polskie żłobki są wstanie zapewnić dostępność dla co czwartego dziecka to ogólna ocena, bowiem w każdym województwie wygląda to inaczej. W województwie kujawsko-pomorskim pod koniec 2022 roku było to tylko 21%, czyli jedno miejsce przypada średnio na pięć dzieci. Realne obłożenie było niższe i niewykluczone, że w naszym województwie mieliśmy wskaźnik dzieci objęty opieką żłobkową poniżej 15%. Oczywiście są województwa, gdzie ten wskaźnik jest jeszcze gorszy – widać to szczególnie w podkarpackim i lubelskim, ale to niekoniecznie powinno nas zadowalać.