Po trzech tygodniach seniorzy w Inowrocławiu stracili uprawnienia do bezpłatnych przejazdów

Fot: MPK
Fot: MPK

Od 15 listopada w życie weszło zwolnienie z opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej w Inowrocławiu przez osoby powyżej 65 roku życia. Decyzję w tej sprawie wcześniej podjęła Rada Miejska. W grudniu uchwałę tą jednak unieważnił wojewoda. Zatem po około trzech tygodniach ta ulga przestała obowiązywać.

Zadaniem wojewody jest kontrola, aby uchwalane prawo miejscowe było zgodne z ustawami. Wojewoda dopatrzył się poważnego błędu formalnego – inowrocławscy radni uchwalili bowiem zwolnienia w usługach realizowanych w MPK Inowrocław, a taka formuła jest niedopuszczalna w polskim prawodawstwie. Radni powinni mając taką intencję wprowadzić takie zwolnienie dla wszystkich przewoźników realizujących przewozy o użyteczności publicznej w mieście Inowrocław.

W praktyce w Inowrocławiu jest to tylko jeden przewoźnik, ale już np. w Bydgoszczy część linii na zlecenie miasta realizuje prywatny podmiot.

Inowrocławscy radni mogą decyzję wojewody zaskarżyć do sądu, prezydent Inowrocławia Arkadiusz Fajok zapowiada, że podejmie działania, aby radni uchwalili na nowo tę ulgę, tym razem w sposób prawidłowy. Przypomnijmy, że ta uchwała i tak miała funkcjonować tymczasowo, bowiem władze Inowrocławia na wiosnę chcą wprowadzić całkowicie bezpłatną komunikację.