Bydgoszcz jak wiele miast ma problem z niekorzystnymi zmianami demograficznymi – ubywa populacja, głównie osoby młode i w wieku produkcyjnym, a przybywa seniorów. Województwo kujawsko-pomorskie zaliczane jest do tych regionów, gdzie problemy z migracją młodych ludzi są największe. Być może przyczyny tego problemu w Bydgoszczy uda się zdiagnozować w ramach unijnego programu Urban Lab.
– Od dłuższego czasu mówimy o tym, że chcielibyśmy zdiagnozować potrzeby młodych osób – wyjaśniała wiceprezydent Bydgoszcz Iwona Waszkiewicz zapowiadając start programu Urban Lab nad Brdą. Unijne dofinansowania otrzyma łącznie 9 miast w Polsce, każde jednak będzie swojej diagnozy szukać swoimi ścieżkami – Chcemy, aby ten projekt rozpoczynał się od diagnozy potrzeby, od zbadania tego co naprawdę jest potrzebne młodym ludziom, aby dobrze się czuli w Bydgoszczy, aby chcieli w Bydgoszczy mieszkać, uczyć się, aby to miasto było dla nich – zaznacza Waszkiewicz.
Program dedykowany będzie głównie populacji w wieku 13-35 lat, jego realizacja potrwa 4 lata. Kluczową rolę odegrają w nim organizację pozarządowe oraz młodzi ludzie, którzy są głównymi jego odbiorcami. Jednym z celów tego programu, obok uzyskania diagnozy potrzeb, będzie wypracowanie Polityki młodzieżowej Miasta, czyli dobrych praktyk administracyjno-politycznych, które mają sprzyjać dobremu klimatowi dla młodych.
Centrum tych działań będzie Urban Lab, który będzie czynny w dni robocze, gdzie np. młodzi będą mogli przyjść ze swoimi pomysłami. Siedzibą Urban Lab zostały Młyny Rothera.