Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCo dalej z rewitalizacją Placu Kościeleckich? Inwestycja wydaje się poważnie zagrożona

Co dalej z rewitalizacją Placu Kościeleckich? Inwestycja wydaje się poważnie zagrożona

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 14 luty 2023 00:26
Co dalej z rewitalizacją Placu Kościeleckich? Inwestycja wydaje się poważnie zagrożona Wizualizacja

Przed ponad tygodniem dowiedzieliśmy się, że przetarg na rewitalizację nabrzeży nad Brdą zostanie unieważniony, jeżeli Kancelaria Premiera da zgodę ratusz ogłosi ponowny na mniejszy obszar bulwarów, prezydent liczy również, że część rewitalizacji bulwarów pokryją Wody Polskie. To jednak nie jedyna inwestycja współfinansowana przez rząd, która stoi pod dużym znakiem zapytania, w dość podobnej sytuacji jest rewitalizacja Placu Kościeleckich.

Główny powód unieważnienia przetargu na bulwary to najtańsza oferta przekraczająca prawie trzykrotnie dotację przyznaną przez rząd, z kolei budżetu miasta nie stać, aby dołożyć tak dużo. Na rewitalizację Placu Kościeleckich rząd chce dać 5 mln zł, najtańsza oferta w otwartym w sierpniu przetargu przekraczała 14,4 mln zł, czyli w praktyce wyszła trzykrotność dostępnego budżetu. Tamten przetarg unieważniono, jeszcze w sierpniu ogłaszając nowy. O ile ofertę w przetargu na bulwary otwarto na początku lutego, to na Plac Kościeleckich po raz kolejny przesunięto termin – tym razem do końca 28 lutego. Takie działanie ratusza wynikać może z tego, że albo nie ma ofert, albo są niekorzystne.

 

Od wielu miesięcy w Polsce na rynku zamówień publicznych jest trudna sytuacja, która wynika z inflacji. W praktyce wielu beneficjentów rządowych programów napotyka na te same problemy z ofertami przewyższającymi rządową dotację. Ponadto regulamin rządowych dotacji wymaga od przedsiębiorcy kredytowania inwestycji (zapłata jest dopiero później), co wiąże się z ryzykami biznesowymi, które są wliczane w cenę.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu