Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKanał Bydgoski może wkrótce stać się szczególnym zabytkiem

Kanał Bydgoski może wkrótce stać się szczególnym zabytkiem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 07 kwiecień 2023 08:25

Kanał Bydgoski w wojewódzkim rejestrze zabytków znajduje się od 2005 roku, w ostatnim czasie mają miejsce starania o uznanie go za Pomnik Historii, to szczególna forma ochrony zabytków, która może nieść dodatkowe fundusze na zachowanie zabytku, w przypadku Kanału Bydgoskiego rewitalizację. Uzyskanie statusu Pomnika Historii zwiększa szansę do umieszczenia go w przyszłości w światowym rejestrze zabytków UNESCO, o co już kiedyś postulowano.

O tym, że zostanie złożony wniosek o uznanie Kanału Bydgoskiego Pomnikiem Historii poinformował w drugiej połowie marca prezydent Rafał Bruski na Facebook-u - Dlatego chciałbym Was poinformować, że mamy przygotowany wniosek o wpisanie Kanału na listę pomników historii uznanie tego miejsca za Pomnik Historii oznacza nadanie mu szczególnej rangi ze względu na jego wartość dla kultury narodowej. Oznacza to również nowe możliwości i ułatwienie pozyskiwania funduszy na jego dalszą rewitalizację – napisał prezydent.

 

Dowiadujemy się, że tematem od pewnego czasu zajmują się też ministrowie Łukasz Schreiber i Jarosław Wenderlich, którzy prowadzili w tej sprawie od początku stycznia korespondencję w ministrem kultury i dziedzictwa narodowego oraz Wodami Polskimi, które są głównym zarządcą kanału. Działania na różnych szczeblu mogą zatem doprowadzić do uzyskania tego szczególnego statusu dla Kanału Bydgoskiego.

 

Obecnie Pomnikami Historii w Polsce są 123 obiekty, w tym toruńska starówka. W Bydgoszczy nie ma żadnego.

 

Powiedzmy sobie jednak uczciwie, że wielkie barki się nie pojawią

Kanał Bydgoskie jest obecnie częścią miedzynarodowej drogi wodnej E-70, która ma być w przyszłości dostosowana do najwyższych klas żeglowności (tak przynajmniej Polska zadeklarowała ratyfikując konwencję AGN). Trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że w obecnym przebiegu drogi E-70 jest to niemożliwe, bowiem wymagałoby to poszerzenia Kanału Bydgoskiego, w tym także poszerzenia śluz, a także poszerzenia go na terenie centrum Bydgoszczy (dlatego Niemcy w latach 40. mieli koncepcje budowy nowego kanału). Na poszerzenie kanału się nie zanosi jednak z uwagi na koszty oraz bycie zabytkiem. Ochrona konserwatorska sprawia, że nie można śluz rozbudowywać, uznanie Kanału Bydgoskiego za Pomnik Historii tylko jeszcze bardziej to utrudni. To trzeba uczciwie napisać.

 

Natomiast zrewitalizowany Kanał Bydgoski, także dzięki pozyskanym dzięki byciu Pomnikiem Historii środków, może pełnić role turystyczne i rekreacyjne.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • W Polsce jest ok. 30 tys. osób bezdomnych. Szczególnie trudna jest dla nich zima

  Zima jest najtrudniejszym okresem w roku dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności – to wtedy odnotowuje się wśród nich największą liczbę zgonów, a liczba potrzebujących gwałtownie rośnie. Dlatego organizacje pomocowe przygotowują się do tego sezonu już od kilku tygodni. – Noclegownie, jak sama nazwa wskazuje, są czynne tylko w nocy, a w sezonie zimowym udostępniamy ogrzewalnie, gdzie osoba potrzebująca wsparcia może przebywać też w ciągu dnia. Żeby nasi podopieczni mieli okazję czymś się zająć, otworzyliśmy kąciki biblioteczne, ponieważ osoby w kryzysie bezdomności uwielbiają czytać – mówi Beata Humięcka, dyrektorka Warszawskiego Centrum Integracji „Integracyjna Warszawa”.

 • Polacy w święta generują o 1/4 więcej odpadów niż zwykle. Są problemy z ich segregowaniem

  Święta to czas wzmożonej konsumpcji i zakupów, a w efekcie kosze na śmieci zapełniają się tonami odpadów – od opakowań po detergentach wykorzystanych podczas przedświątecznych porządków, przez papiery, wstążki czy tasiemki do pakowania prezentów, pudełka po słodkościach, aż po niebezpieczne odpady po środkach pirotechnicznych kupionych na sylwestrową noc. – W okresie okołoświątecznym generujemy nawet 25 proc. więcej odpadów więcej niż zwykle – mówi Magdalena Dziczek, twórczyni aplikacji Sorteusz. To narzędzie, które podpowiada użytkownikom, jak odpowiednio posegregować śmieci. Dla wielu Polaków wciąż jest to poważne wyzwanie, przez co większość odpadów trafia do spalenia lub na wysypiska zamiast do recyklingu.

Wiadomości z regionu