Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPatostreamer Marcin O. za występy w Bydgoszczy skazany na karę więzienia

Patostreamer Marcin O. za występy w Bydgoszczy skazany na karę więzienia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 15 kwiecień 2023 13:32
Marcin O. na marcowym zgromadzeniu Marcin O. na marcowym zgromadzeniu

W lutym 2022 roku Marcin O. na płycie Starego Rynku w Bydgoszczy powtarzał po Wojciechu O. (wypowiedzi ze stycznia 2022 roku) groźby śmierci kierowane pod adresem parlamentarzystów, zdaniem Sądu Okręgowego w Bydgoszczy Marcin O. dopuścił się gróźb karalnych, pochwalania przestępstwa oraz znieważył posłankę Lewicy Marcelinę Zawiszę. Sąd wymierzył mu karę więzienia.

 

Marcin O. jeszcze kilka tygodni temu (marzec) brał udział w manifestacji na Starym Rynku, w czasie której podburzano przeciwko Ukraińcom, straszono przed tym, iż ukraiński będzie zamiast języka polskiego językiem urzędowym, ale przede wszystkim krytykowano polską obecność w NATO. Zgromadzenie po półtorej godziny rozwiązał przedstawiciel prezydenta miasta, z uwagi na brak pokojowego charakteru. To zgromadzenie propagandowo wykorzystują rosyjskie media sugerując, że Polacy są przeciwko wspieraniu Ukrainy.

 

Wojciech O. już skazany

Przed świętami wielkanocnymi bydgoski sąd na rok i 8 miesięcy więzienia oraz 15 tys. zł grzywny skazał Wojciecha O., który w styczniu 2020 roku groził na Starym Rynku w Bydgoszczy parlamentarzystom. Więcej o sprawie piszemy - Zapadł wyrok za grożenie posłom śmiercią na Starym Rynku w Bydgoszczy. Kara bezwzględnego więzienia. Wojciech O. od listopada odbywa 6 miesięczną karę pozbawienia wolności w innej sprawie, kilka spraw karnych przeciwko niemu się nadal toczy.

 

Marcin O. też skazany

W lutym 2022 roku, po tym jak Wojciech O. został tymczasowo zatrzymany przez policję, jego zwolennicy na Starym Rynku zorganizowali manifestację solidarności z nim. Odbyło się to zaledwie kilka dni przed agresją Rosji na Ukrainę, wówczas przekonywano, że Rosja nie zaatakuje Ukrainy, a amerykańskie wojska w Polsce są gromadzone, aby zaatakować Iran (koncepcja się nie spina geograficznie). Marcin O. na tym zgromadzeniu powtarzał groźby śmierci po Wojciechu O. ze stycznia, znieważał też posłankę Marcelinę Zawiszę, w pewnym momencie wyjął też przedmiot przypominający pistolet, czym chciał dodać dramaturgii przekazu. Sprawiło to, że zaraz po zgromadzeniu został zatrzymany przez policję.

 

Wczoraj (14 kwietnia) zapadł w tej sprawie wyrok I instancji skazujący Marcin O. na 6 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności i 12 tys. zł grzywny z tytułu zniewagi parlamentarzystki. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny, strony mogą wnieść odwołania.

 

Kolejna sprawa w toku – być może będzie prowadzona również w Bydgoszczy

Wojciech O. i Marcin O. rozgłos zyskali dość duży na kilka tygodni przed występami w Bydgoszczy, w listopadzie 2021 roku w Kaliszu, gdzie doszło do incydentów antysemickich. Za tamte wydarzenia postawiono zarzuty przede wszystkim liderom środowiska: Wojciechowi O., Marcinowi O. i Piotrowi R., mamy jednak też informację o zarzutach dla innych działaczy.

 

Prokuratura do kaliskiego aktu oskarżenia dołączyła także sprawę z Bydgoszczy, gdy w maju 2021 roku po zgromadzeniu zorganizowanym przez Białorusinów z kujawsko-pomorskiego na Starym Rynku, przeciwko polityce Aleksandra Łukaszenki, Wojciech O. zaatakował przy ulicy Niedźwiedzia, przy samym Starym Rynku białoruskiego opozycjonistę oraz wykrzykiwał ,,Niech żyje Putin i Łukaszenka”. Następnie Wojciech O. prowadząc wraz z Marcinem O. patostreama chwalił się tym oraz groził pokrzywdzonemu konsekwencjami jak go kiedyś spotka.

 

Te sprawy ma prowadzić sąd w Kaliszu, ale pojawiają się spekulacje, że rozważane jest przeniesienie tej sprawy do Bydgoszczy, z obawy o zakłócanie pracy kaliskiego sądu przez zwolenników obu patostreamerów.

 

Warte obejrzenia

  • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

    Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu